Gündem Haberleri

  Venedik'te Spielberg şovu

  Hürriyet Haber
  06.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Venedik Film Festivali’ne başrol oyuncusu Tom Hanks ile katılan Steven Spielberg’in filmi ‘Er Ryan’ı Kurtarmak’ bu yılın Oscar Ödüllerine de favori olarak gösterildi.

  55'inci Venedik Film Festivali görkemli bir açılışla başladı. Yarışma dışı gösterilen ve Amerika'da hasılat rekorları kıran ‘‘Saving Private Ryan’’(Er Ryan'ı Kurtarmak) büyük beğeni kazandı.

  1997'nin süper filmi ‘‘Titanic’’ten sonra 1998'de de ‘‘Er Ryan'ı Kurtarmak’’ filminin birçok dalga Oscar alacağı kesin. Sinema tarihinin en kanlı, en acımasız, en dehşet 2'nci Dünya Savaşı filmi olarak kabul edilen ‘‘Er Ryan'ı Kurtarmak’’ın ilk 23 dakikası Normandiya Çıkarması'nı konu ediyor ve seyirciye, nefes aldırmaksızın, savaşın dehşetini ve iğrençliğini gösteriyor. Dahi yönetmen Steven Spielberg yaptığı basın toplantısında Omaha Beach'te yaşanan katliamı gözler önüne sermenin bir görev olduğunu öne sürdü. Aktör Tom Hanks ise, savaşı asker gözüyle gösterdiklerini ve bu tür savaş dehşetlerinin hala dünyanın birçok bölgesinde yaşandığını hatırlatarak ‘‘Vatan uğruna üç, dört oğlunu kaybeden annelerin trajedisini ise anlatmak mümkün değildir’’ dedi.

  Festivalin açılış galasında ‘‘Er Ryan'ı Kurtarmak’’ dışında Venedik Film Festivali ‘‘Özel Altın Aslan’’ ödülleri dağıtıldı.

  Bu yıl Özel Altın Aslan ödülüne layık görülen İtalyan sinema oyuncusu Sophia Loren rahatsızlığı nedeniyle Venedik'e gelemedi. Ödülünü eşi yapımcı Carlo Ponti ile iki oğlu, her ikisi de babaları gibi yapımcı olan Carlo Jr. ve Eduardo aldılar. Loren'in ödülünü Fransa eski kültür bakanı Jack Lang ve İtalyan yönetmen Michelangelo Antonioni verdi. Sophia Loren'in festivale gönderdiği teşekkür mektubu kendi sesinden seyircilere dinletilirken, baba oğul Ponti'ler göz yaşlarını tutamayıp ağladılar.

  Diğer bir Özel Altın Arslan Ödülü de Polonyalı yönetmen Andrej Wajda'ya verildi. Hatırlanacağı gibi, üçüncü ödüle Sean Connery layık görülmüş, İskoçyalı aktör ise ödülü anlamsız bulduğunu bildirerek reddetmişti.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı