Gündem Haberleri

  Venedik Film Festivali başladı

  Hürriyet Haber
  01.09.2005 - 09:35 | Son Güncelleme:

  Dünyanın en önemli film festivallerinden biri olarak kabul edilen 62. Venedik Film Festivali bu gece başladı. Dünyanın en romantik kentlerinden biri olan Venedik'in Lido adasındaki sinema sarayında başlayan festivalin onur konukları, ünlü sinemacılar John Woo ve Claire Denis oldu. Festivalin açılışında Hong Kong- Çin ortak yapımı olan Tsui Hark'ın yönettiği Seven Swords (Yedi Kılıç) adlı film gösterildi.
    62'nci Venedik Film Festivali'nden

  Açılış seremonisini, İspanyol aktris İnes Sastre sundu. Sastre Genç sanatçı, ünlü Fransız sinemacı François Truffault'un şu ünlü sözünü hatırlattı:  “Sinema üzerine bir fikir sahibi olmak, dünya üzerine bir fikre sahip olmaktır. Çünkü sinema, diğer bütün sanatlardan daha çok, fikirlerin ve yeteneklerin serbestçe iletilmesine olanak sağlar.”

  Ünlü aktris Jacqueline Bisset ve yönetmen David Croneberg gibi isimler de katıldığı açılışta, Hong Konglu yönetmen Tsui Hark'ın ”Seven Swords” (Yedi Kılıç) adlı savaş sanatlarına dair filmi gösterildi.

  Açılışa, sinema dünyasından 1000 kadar seçkin davetli katıldı.

  YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

  George Clooney, Gywneth Paltrow, Ralph Fiennes ve Matt Damon gibi Hollywood yıldızlarıın da renk katacağı festival, bu yıl her zamankinden daha sıkı güvenlik önlemleri altında yapılacak. Festival yöneticisi Marco Mueller, geçen temmuz ayında İngiltere'nin başkenti Londra'da meydana gelen saldırıların ardından artan terör korkusunun kendilerini buna yönelttiğini söyledi.

  CLOONEY ALTIN ASLAN PEŞİNDE

  Altın Aslan için yarışacak filmler

  * La seconda notte di nozze
  (Yön: Pupi AVATI/ İtalya)
  * O Fatalista
  (Yön:Joao BOTELHO/Portekiz- Fransa)
  * Vers le sud
  (Yön:Laurent CANTET/Kanada- Fransa)
  * Gabrielle
  (Yön: Patrice CHÉREAU/Fransa)
  * Good Night, and Good Luck
  (Yön:George CLOONEY/ABD)
  * La bestia nel cuore
  (Yön: Cristina COMENCINI/İtalya)
  * I giorni dell’abbandono
  (Yön: Roberto FAENZA/İtalya)
  * Mary
  (Yön: Abel FERRARA/İtalya- ABD)
  * Les Amants réguliers
  (Yön: Philippe GARREL/Fransa- İtalya) 
  * Garpastum 
  (Yön: Aleksey GERMAN JR/Rusya)
  * The Brothers Grimm
  (Yön: Terry GILLIAM/İngiltere)
  * Changhen ge
  (Yön: Stanley KWAN /Çin- Hong Kong)
  * Mountain
  (Yön: Ang LEE/ABD)
  * Proof
  (Yön:John MADDEN/ABD)
  * The Constant Gardener
  (Yön: Fernando MEIRELLES/İngiltere/ Kenya/ Almanya)
  * Espelho magico
  (Yön: Manoel de OLIVEIRA/Pontekiz)
  * Sympathy for Lady Vengeance
  (Yön: PARK Chan-wook /Kore)
  * Romance & Cigarettes
  (Yön: John TURTURRO/ABD)
  * Persona non grata
  (Yön: Krzysztof ZANUSSI/Polonya/Rusya/İtalya)

  Festivalin sürprizlerinden biri ünlü aktör George Clooney'den geliyor. Clooney'in hem yönettiği hem de başrollerinden birini Robert Downey Jr ile paylaştığı  Goodnight and Good Luck (İyi Geceler ve İyi Şanslar) adlı film festivalin büyük ödülü Altın Aslan için mücadele edecek yapımlar arasında yeralıyor.

  Anne olduktan sonra uzun süredir ortalarda görünmeyen Gywneth Paltrow ise John Maddens'ın yönettiği Proof (Kanıt) ile festivalde boy gösterecek. 
   
  BEŞ YIL SONRA BJÖRK

  Ünlü müzisyen ve oyuncu  Björk, Lars von Trier'nin Dancer in the Dark (Karanlıkta Dans) adlı filmindeki perfomansıyla kadın oyuncu dalında Altın Aslan Ödülü'nü kazanmasından  beş yıl sonra yeniden Venedik'te. Björk bu kez avant-garde yönetmen Matthew Barney'in imzasını taşıyan Drawing Restraint 9 adlı filmin başrollerinden birini üstleniyor.

  SEÇİCİ KURUL BAŞKANI OSCARLI FERRETTİ

  62'nci Venedik Film Festivali'nde büyük ödül Altın Aslan için yarışacak olan filmleri değerlendirecek seçici kurulun başkanlığını Oscar ödüllü sanat yönetmeni Dante Ferretti üstleniyor. Çinli yazar Zhong Acheng, Fransız yönetmen Claire Denis, Alman yönetmen Edgar Reitz, İzlandalı müzisyen ve oyuncu Emiliana Torrini ve ABD'li yapımcı Christine Vachon seçici kurulun diğer üyeleri.

  İtalyan oyuncu Stefania Sandrelli ve Japon animasyon film yönetmeni Hayao Miyazaki de mesleki başarılarından dolayı özel Altın Aslan ile ödüllendirilecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı