Gündem Haberleri

  Veli Göçer'den 'müteahhit değil, satıcıyım' savunması

  Hürriyet Haber
  06.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Marmara Depremi'nde müteahhitliğini ve satışını yaptığı bazı binaların yıkılması sonucu 168 kişinin ölümünden sorumlu tutulan Veli Göçer ve ortaklarının yargılanmalarına devam edildi. Göçer, mahkemede binaların müteahhiti olmadığını, sadece daire pazarladığını söylerek kendini savundu.

  Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, tutuklu sanıklar Veli Göçer ve Can Göçer ile müdahiller Salim Çakır ve Betül Akan ile tarafların avukatları hazır bulunurken, haklarında gıyabi tutuklama kararı bulunan İsmet Kösebalaban ve Derya Birgin ile tutuksuz yargılanan Zafer Coşkun katılmadı.

  Duruşmada söz alan Veli Göçer'in avukatı Mehmet Kart, müvekkilinin kamuoyunda hedef gösterilmesi nedeniyle ev adresini mahkemeye bildirmediğini, bu nedenle önceki duruşmalara katılamadığı için tutuklandığını belirterek, müvekkilinin tutukluluk halinin devamı için geçerli koşulların oluşmadığını söyledi.

  Kart, 7 aydan daha fazla bir zaman tutuklu kalan müvekkilinin mağdur olduğunu anlatarak, tahliye talebinde bulundu. Can Göçer'in avukatı Celal Küpeli de, müvekkilinin Veli Göçer Arsa Ofisi Kollektif Şirketi'nin 1993'te kurucu üyesi olduğunu, ancak 7 ay sonra üniversite eğitimi nedeniyle şirketten ayrıldığını ve yıkılan binalarda herhangi bir sorumluluğu olmadığını savundu.

  Bilirkişi raporunda 16/1 kusurlu bulunan Can Göçer'in, 70 gündür tutuklu olmasının da göz önüne alınarak tahliye edilmesini isteyen Küpeli, müvekkili aleyhinde kesin delilerin bulunmadığını da öne sürdü.

  BİNALARI BEN YAPMADIM, SATTIM

  Duruşmada söz alan Veli Göçer, 197 gün tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldığını anımsatarak, ''Medyanın üzerimdeki aşırı ilgisi ve müdahil Salim Çakır'ın adliye koridorlarını arenaya çevirerek şov yapması yüzünden adresimi açıklamadım. Bir duruşmaya gelemediğim için de tutuklandım. Tutukluluk halimi gerektirecek şartlar mevcut değildir'' dedi.

  Yıkılan binaların müteahhiti değil, satıcısı olduğunu yineleyen Göçer, müteahhit sözleşmelerinin hiçbirinde imzasının bulunmadığını ileri sürdü.
  Toplam 226 gün tutuklu kaldığını hatırlatan Göçer, ''Hakkımda verilebilecek cezadan fazlasını yattım. Dava ile ilgili delillerin tamamı toplanmıştır. Sadece, yıkılan binaların Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ölçülerine uygun olup olmadığının incelenmesi bitmedi. Ben, müteahhit olmadığım için bu inceleme ile de bir ilgim olamaz, tahliyemi istiyorum'' diye konuştu.

  'SADECE PAZARLAMACI DEĞİL'

  Müdahil avukatı Filiz Saraç ise dava süresince belgelerle ispatlanmış gerçeklerin, Veli Göçer ve avukatı tarafından ısrarla ve asılsız nedenlerle inkar edildiğini, bu yüzden de davanın gereksiz yere uzatıldığını ileri sürdü.

  Veli Göçer'in Çamlık Sitesi'nde yıkılan binaların müteahhidi olduğunu tüm kamuoyunun bildiğini savunan Saraç, şunları söyledi:

  ''Bu binaların yapı ruhsatlarında, elektrik projelerinin altında Göçer'in imzası var. İnşaatta kullanılan kum, çakıl gibi malzemeler için verilen çeklerde de, Veli Göçer adını görüyoruz. Sadece daire pazarlayan birisi neden bu işleri yapsın? Göçer'in bu binaların müteahhidi olduğunu bilmek, Konya'da adliye binasını bilmek gibi bir şeydir''

  Haklarında gıyabi tutuklama kararı bulunan Göçer'in ortakları İsmet Balaban ve Derya Birgin'le bir menfaat grubu oluşturduğunu iddiaeden Saraç, ''Bu aslında bir organize suçtur. Bu konu ile ilgili delilleri önümüzdeki duruşmada mahkmeye sunacağız. Bu şekilde davanın seyrinin değişebileceği göz önüne alınarak, Can ve Veli Göçer'in tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini istiyoruz'' diye konuştu.

  Müdahil Salim Çakır da, Veli Göçer'in bir katil olduğunu ve savunma hakkına bile tahammül edemediğini öne sürerek, Göçer'in depremden önce müteahhitlik yaptığına ilişkin ifadelerinin yer aldığı gazete ilanlarını mahkemeye sundu.

  Mahkeme heyeti, sanıklar Veli ve Can Göçer'in tutukluluk hallerinindevamına karar vererek, duruşmayı dosyadaki eksiklerin tamamlanması için erteledi.

  5 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

  Marmara Bölgesi'nde 17 Ağustos 1999'da meydana gelen depremin ardından, Veli Göçer ve ortakları hakkında Yalova'da açılan dava, güvenlik gerekçesi ile Konya'ya sevk edildi. Göçer ve ortakları, TCK'nın 383'e 2. maddesi gereğince ''Tedbirsizlik ve meslekte tecrübesizlik sonucu birden çok kişinin ölümüne sebebiyet vermek'' suçundan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyorlar. (Konya/aa)  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı