Gündem Haberleri

  Vekilleri AİHM'e şikayet etti

  Aydın ARSLANYILMAZ/ZONGULDAK / DHA
  24.10.2007 - 16:42 | Son Güncelleme:

  Seçimlere bağımsız katılıp sonra da DTP ve ÖDP'ye katılan milletvekillerini AİHM'e şikayet etti.

  Zonguldak’ta avukat Hüsnü Nedim Yüksel, bağımsız olarak seçildikten sonra DTP ve ÖDP’ye geçen miletvekilleri ile CHP’den ayrılarak DSP’ye katılan milletvekilleri hakkında ‘seçmenleri aldattıkları’ iddiasıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde dava açtı.

  Genel seçimlerde İstanbul 2’nci bölgeden bağımsız milletvekilli adayı olan avukat Yüksel, DTP, DSP ve ÖDP milletvekillerinin, halkın özgür iradalerine aykırı davrandıklarını ileri sürdü. İlk olarak Yüksek Seçim Kurulu’na itirazda bulunduğunu belirten Avukat Yüksel şunları söyledi:
  “İlk önce Yüksek Seçim Kurulu’na bu gerekçelerle dilekçe yazıp itirazımı dile getirdim. Bu bağımsız milletvekillerinin partiye geçişine engel olunmasını istedim. Talebim yerine getirilmeyince de, iç hukuk yollarının tükenmesi üzerine bu davayı AİHM’ye taşıdım. Bu milletvekillerinin başka bir partiden ya da bağımsız olarak seçildikleri halde, seçimden çok kısa bir süre sonra eski partilerine döndükleri, bu şekilde seçimde oy kullanan halkın özgür iradelerine aykırı davrandıkları ortaya çıkmıştır.”

  Avukat Yüksel, AİHM’nin kendi lehine karar vermesi halinde, DTP, DSP ve ÖDP’li milletvekilleri için tekrar seçim yapılması gerektiğini öne sürdü.
  Avukat Hüsnü nedim Yüksel'in, 2 yıl önce Danimarka’da bir gazetenin Hazreti Muhammed’e hakaret içeren karikatür yayınlaması üzerine, çıkan olaylardan Danimarka hükümetini sorumlu tutarak AİHM’e açtığı dava sürüyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı