GeriGündem Vekillere mektubu Baykal önermiş
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vekillere mektubu Baykal önermiş

Kemal Derviş'in CHP'li milletvekillerine birlik çağrısında bulunduğu mektubu, Baykal'ın, ‘‘İyi niyetli eleştirilerin partiyi üzdü, yanlış anlamaları mektupla düzeltebilirsin’’ önerisi üzerine kaleme aldığı ortaya çıktı. Kulislerde Baykal'ın bugünkü kurultayda, Derviş'i önce Parti Meclisi'ne, ardından da genel başkan yardımcılığına getireceği konuşuluyor.

CHP İstanbul Milletvekili Kemal Derviş'in, bugün Ankara'da yapılacak 30. Olağan Kurultay öncesinde CHP milletvekillerine gönderdiği mektubu, Genel Başkan Deniz Baykal'ın önerisi üzerine yazdığı öğrenildi. Atatürk Spor Salonu'ndaki kurultayda Ankara delegelerinin tutumu, ‘‘işaret fişeği’’ olacak.

LİSTE KRİZİ DİNMEDİ

Genel Sekreter Önder Sav'ın beş-altı kişiyi tasfiye etmek için Baykal'ın önerdiği blok listeye karşı çıktığı iddiaları, bugünkü Kurultay'ın en önemli gündem maddelerinden birini oluşturacak. Parti içinde Sav'ın yakın çevresindekilerin başında gelen Ankara İl Başkanı Fasıl Güleken'in günlerdir ‘‘Doğru olan çarşaf listedir’’ şeklinde konuşması Baykal ekibini kızdırdı. Güleken ile Sav'ın birlikte belirlediği 58 Ankara kurultay delegesinden 55'inin blok listeye karşı olduğu fısıltıları, Sav'ın Baykal'a karşı çıkacağı iddialarını güçlendiriyor.

SAV'A: İHANET AFFEDİLMEZ

Bu konuda Baykal'ın yakın çevresinden Genel Sekreter Önder Sav'a ciddi mesajlar gönderildi. Dün CHP'de çok önemli bir kişi, ‘‘Genel Başkan, kurultayda ihanet edenleri affetmez. Mesela Ankara delegesi blok listeye karşı çıkar veya listedeki bazı isimleri talimat almış gibi çizerse, Ankara'yı kontrol edenler genel sekreterlikte oturamaz’’ diyerek Sav'a net mesaj gönderdi. Kulislerde, Sav'ın kurultaydaki tavrına göre genel sekreterlik koltuğunu kaybetmesi durumunda, yerine İzmir Milletvekili Bülent Baratalı'nın getirileceği konuşuluyor.

CHP'Lİ VEKİLLERE MEKTUP

İstanbul Milletvekili Kemal Derviş'in CHP milletvekillerine dün gönderdiği mektubu, kendisine Baykal'ın önerdiği de ortaya çıktı. Geçen hafta Derviş'le yaptığı görüşmede Baykal'ın, ‘‘Ben senin bunları iyi niyetli yaptığını biliyorum, ama basında çıkan bazı açıklamaların parti örgütünde alınganlık yarattı. Milletvekillerine bir mektup yazarak bu söylediklerine açıklık getirebilirsin. Basında çıkan yanlış anlamaları düzeltebilirsin’’ dediği belirtildi.

İKİNCİ ADAM OLABİLİR

Baykal'
ın bugün genel başkan seçiminin ardından akşam il başkanlarıyla birlikte hazırlayacağı Parti Meclisi Listesinde Kemal Derviş'e de yer vereceği öğrenildi. Derviş'in oluşacak Parti Meclisi'ne göre Baykal tarafından ‘‘Genel Başkan Yardımcılığı’’ görevine getirilebileceği konuşuluyor.

Ekibimi seçmeyen beni de seçmesin

BLOK listeye karşı duran önde gelen bazı isimler, bu konusundaki değişikliklerin 81 il temsilcilerinden oluşan Tüzük Komisyonu'nda kabul edilmesi üzerine tavır değişikliğine girdi. Tüzük değişikliklerinin kurultayda da onaylanacağını düşünen önde gelen bazı isimler, ‘‘Genel Başkan'ın listesine girebilmek için’’ son anda blok listeye destek olacağının işaretini veriyor. CHP Lideri Deniz Baykal da yakın çevresinee, komisyonda kabul edilen blok listenin bugün de kurultayda kabul edileceğinden emin olduğunu söyledi. Görüştüğü delegelerin durumu anladığını belirten Baykal'ın, ‘‘Kimsenin kuşkusu olmasın. CHP delegesi doğru olanı yapar. Olur mu öyle şey, Genel Başkanı seviyoruz ama listesine karşıyız diye. O zaman değiştirsinler genel başkanı da’’ dediği öğrenildi.

TİK-TAK LİSTE İDDİASI

Dün CHP kulislerinde Genel Sekreter Önder Sav'a yakın isimlerin Baykal'ın listesinde yer alması beklenen beş-altı kişiyi yönetime sokmamak için ‘‘tik-tak liste’’ diye tabir edilen beş altı kişilik küçük bir liste hazırlayacağı öne sürüldü. Buna göre Baykal'ın listesinden 5 isim çizilerek yerine beş yeni isim yazılacak. Ancak sonuç alabilmek için yüzlerce delegenin aynı isimleri çizip, aynı isimleri yazması gerekiyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle