Gündem Haberleri

  Vekillerden hem destek hem eleştiri

  Hürriyet Haber
  27.09.2005 - 16:20 | Son Güncelleme:

  Çeşitli partilerden milletvekilleri Türkiye’de Ermeni soykırım iddialarıyla ilgili ilk defa bir konferans toplanmasını olumlu karşıladılar ancak konferansta tek taraflı görüşlere yer verilmesini de eleştirdiler. Milletvekilleri İstanbul’da yapılan Ermeni soykırım iddialarıyla ilgili konferansı ANKA’ya değerlendirdiler.

  AKP’Lİ TORUN: "ESRARENGİZ HAVA VERİLMEYE ÇALIŞILDI"

  AKP Diyarbakır Milletvekili Cavit Torun, kendisinin konferansa katılmadığını ancak gazetelerden izlediğini belirterek, "Tek taraflı yapıldığı söyleniyor. Orada görüşlerini açıklamak isteyen profesörlere, hanımlara karşı ’sen sus, konuşma, edepsiz, terbiyesiz’ gibi laflar edildiğini gördük. Kendilerine tahammül edilmesini isteyenler tahammülsüzlük yaptılar. Bu da konferansın ilmi niteliğine uygun düşmedi. Daha geniş platformda yapılmalı. Herkesin rahatlıkta izleyeceği bir ortamda yapılmadı. Esrarengiz bir hava verilmeye çalışıldı" dedi. Torun, 1915 yılında neden Ermenileri yurtlarından edecek techir kararı verildiği üzerinde de durulmadığını belirterek,  şunları söyledi:"Acaba parçalanmakta olan Osmanlı topraklarından bir parçada biz mi kaparız duygusuna kapıldılar? Hainlik mi yaptılar da bu karar alındı? Bunun ortaya konulması gerekir. Sebep sonuç ilişkileri irdelenmeliydi. ’Biz ayaklandık siz yapmasaydınız derlerse ipin ucu kaçar. Ben bunu bir savaş ortamında milletlerin kendilerini koruma ve kollamaları olarak görüyorum. Her milletin kendini koruma ihtiyacı var. Ben tehcir işinin kolay olmadığını biliyorum ama savaş ortamı içerisinde bir de bunlar savaşa tabi tutulsalardı o zaman ne söylenecekti. Sonuç olarak her iki tarafta birbirine karşı zulmetmiş olabilir. Bize düşen bu acıları kaşımak değil, bu acıları paylaşmak."

  AKP’Lİ UZUNKAYA: KONUNUN TÜRKİYE’DE TARTIŞILMASI İSABETLİYDİ

  AKP Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya, konferansta daha çok Ermeni tezlerine öncelik verildiğini idia ederek şöyle devam etti:"Ancak, şunu kabul etmek lazım ki Türkiye’de artık her fikrin serbestçe ifade edebildiği platformlara ihtiyaç var. Bu insanlar tezlerini uluslararası çeşitli arenalarda, çeşitli kimlikler altında, akademisyenler, tarihçiler, diasporanın çeşitli unsurları olarak dile getiriyorlar. Bu Fransa’da, ABD’de böyle oldu. Esas konunun muhatabı ülke olan Türkiye’de, tezlerini şu veya bu şekilde ifade edemediklerini söylüyorlardı. Bu konferans tek açıdan konuları ele almış olsada böyle bir konunun Türkiye’de tartışılması bence doğru ve isabetliydi. Katliam ve soykırım iddialarını kanıtlayacak belgeler olmadığı da ortada. Karşılıklı tezlerin ortaya konduğu bir konferans olmaması elbette eleştirilebilir ancak Türkiye’nin demokratik özgürlükçü tavrını ifade etmek açısından, bunların tartışıldığı ortamın Türkiye’de olması da doğaldır. Bu konferans eleştirilmiştir ancak eleştirmede demokrasinin bir boyutudur."

  "TEK KALE MAÇ YAPTILAR"

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, üniversiteleri özerk kurumlar olarak gördüklerini, üniversitelerin bilimsel çalışmaları özgürce yapabilmeleri gerektiğini dile getirirken, üniversitelerin yapacakları toplantılara ne Adalet Bakanı ne de mahkemelerin müdahele etmemesi gerektiğini vurguladı. Konferansın iptaline yönelik kararın talihsiz olduğunu ifade eden Özyürek, "Bu hem Türkiye’deki demokrasi adına, hem de üniversite özerkliği açısından talihsizlik olmuştur" dedi.

  "ŞÜKRÜ ELEKDAĞ ÇAĞRILSAYDI"

  Özyürek, toplantıların içeriğinin, toplantılarda ortaya konulan görüşlerin eleştirilemeyeceği yolundaki savların da geçersiz olduğunu belirtirken, bazı köşe yazarlarında ve toplantıya katılanlarda bu görüşün hakim olduğunun görüldüğünü ifade etti. Bilgi Üniversitesi’nde hafta sonu yapılan toplantının "tek yanlı" olduğunun herkes tarafından bilindiğine de işaret eden Özyürek, "Konferansta aşağı yukarı birbirine yakın görüşlerin yakın olduğu insanlar biraraya gelmiştir. Türkiye’nin bugüne kadar ortaya koyduğu resmi tezi gündeme getirenler toplantıya çağrılmamıştır. Türkiye’deki bütün aydınların oradaki konuşmacılar gibi düşünmediği biliniyor, bu da son derece doğal. Farklı düşünen insanların örneğin Şükrü Elekdağ çağrılabilirdi. Bu toplantıyı düzenleyenler tek kale oynamayı tercih ettiler" diye konuştu. Özyürek, konferansın genellikle Ermeni Diasporası’nın görüşlerine paralel görüşlerin savunulduğu bir yer haline geldiğini, bunun da yanlış olduğunu kaydetti. Konferansta ortaya atılan görüşlerin hiç birisinin yeni görüşler olmadığını da dile getirirken, "Bir tabuyu yıktık diylorlarsa farklı düşünen insanlara da saygı göstermek zorundalar" dedi.

  ŞİRİN: "ERMENİ SORUNU İÇİN DAVA AÇALIM"  

  ANAP İstanbul Milletvekili Emin Şirin, Ermeni Konferansı’nın yapılmasında hiçbir sakınca görmediğini belirtirken, her zaman şiddete başvurmamak ve tahrik etmemek kaydıyla herkesin fikir özgürlüğünü her zaman savunduğunu ve savunacağını söyledi. Şirin, Ermeni sorununda farklı bir yaklaşım getirirken, konunun uluslararası geçerliliği olan bir mahkemede açılacak tespit davasıyla kapatılmasını önerdi. Şirin’in görüşleri söyle:"Toplantının bilimsel değerlendirmesini yapabilmek için bildirilerin yazılarak dağıtılmasını bekleyeceğim, ancak siyasi büyük bir faydası oldu. Halil Berktay ve Baskın Oran gibi ’tescilli aydınların’ artık AKP’li olduklarını öğrendik. Konunun ne 3 Ekim’le ne öncesiyle ne de sonrasıyla alakası yok. Kendine güvenen Türkiye ve Cumhuriyet mutlaka başörtüsünden Ermeni meselesine, bölücülük sorunundan Kur’an kurslarına kadar herşeyi açık şeffaf  tartışmalıdır. Ermeni konusunda ise daha da ileri gidiyorum ben. Kararları uluslararası camiada kabul gören bir mahkemede Ermeni tehciri ve soykırımı oldu mu olmadı mı şeklinde bir tespit davası açılması gerektiğini düşünüyorum. Tezlerine güvenen ülke tescilli aydınları da dinler mahkemeye de gider."

  MEHMET ÇİÇEK FATURAYI BASINA SİYASETÇİLERE KESTİ

  AKP Yozgat Milletvekili Mehmet Çiçek ise basını eleştirdi. Çiçek, "Bizim Türkiye’de basın maalesef ne milli menfaatler konusunde ne hükümet noktasında düşünmeden alabildiğine yazıyor çiziyor. Bence işin temelinde o var. Basınımız olayları değerlendirirken son derece dikkatli olmalı ne getireceğini ne götüreceğini hesap ederek ele almalı" dedi. Türkiye’de her konunun bu şekilde sunulduğunu savunan Çiçek, herşeyin izlenme oranlarının artırılması için yapıldığını belirtti.

  "ABARTMAYIN"

  Bunun devlette sıkıntılara yol açtığını kaydeden AKP’li Çiçek, "Bence İstanbul’da yapılan konferansın çok da abartılacak bir tarafı yoktu. Zaten Ermeni tezlerini savunan insanlar bunu her platformda söylüyor, soykırımdan bahsedenler her ortamda tekrar ediyorlardı. Bir de konferansta tekrar edilmesinin çok da önemi yok. Bence en iyi tarafı şu oldu: Herkes eteğindeki taşı döktü. Lehte aleyhte şeyler söylendi. Bu hem Türkiye kamuoyunda hem dünya kamuoyunuda Ermenilerin katliam diye bahsettiği meselenin ne olduğunu insanlar gördü. Bu yönüyle çok faydalı oldu" şeklinde konuştu.

  "ÜNİVERSİTELER SAKAL BIYIKLA UĞRAŞACAĞINA"

  AKP milletvekili Mehmet Çiçek, sadece Ermeni meselesinde değil Türkiye ve Türkiye’deki üniversitelerin de hazırlıklı olması gerektiğinin konferansla ortaya çıktığını vurguladı. Çiçek sözlerini şöyle sürdürdü:"Yarın önümüze yüzlerce mesele çıkartılacak AB uyum çalışmaları sırasında bunun için üniversitelerin lehte aleyhte bilgileri toplayıp kamuoyunun önünde ciddi tartışmalara hazırlanması gerekir. Sloganlarla, içi boş ifadelerle, ne olduğu belli olmayan sözlerle uluslararası sorunların çözülemeyeceği anlaşıldı. Çünkü Türkiye gerek Osmanlı devleti gerekse Cumhuriyet döneminde hesabını veremeyeceği hiçbir işi yapmamıştır, utanılacak çekinilecek hiçbir şeyi yapmamamıştır. Ama bunları savunabilmek için üniversitelerimiz sakalla bıyıkla şalvarla uğraşacaklarına siyasetle uğraşacaklarına bu işe soyulmalı."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı