Gündem Haberleri

  Vekil yeğenini öldüren akıllı çıktı

  Bahri KARATAŞ/ İZMİR (DHA)
  14.01.2011 - 12:13 | Son Güncelleme:

  İZMİR’in Torbalı İlçesi’nde, AK Parti Ağrı Milletvekili Cemal Kaya’nın akrabası 10 yaşındaki Merve Nur Kaya’yı, evinin zilini çalıp rahatsız ettiği iddiasıyla öldüren 28 yaşındaki S.Ç. ile ilgili olarak İstanbul Adli Tıp Kurumu 4’üncü İhtisas Dairesi’nden mahkemeye gönderilen raporda ’cezai ehliyetinin tam’ olduğu belirtildi.

  Olay, 20 Temmuz 2009’da Torbalı Mahallesi Fulya 2 Sitesi E Blok’ta 30 numaralı dairede meydana geldi. Gazi İlköğretim Okulu 4’üncü sınıfa geçen Merve Nur Kaya’yı bulamayan baba 47 yaşındaki Mehmet Reşat Kaya, durumdan şüphelenerek saat 17.30’da polise başvurdu. Bu sırada kayıp kızın ailesiyle yaşadığı aynı apartmanın 8’inci katındaki 30 numaralı dairede annesi Hediye Ç. ile birlikte oturan işsiz S.Ç., ilçedeki bir birahanede arkadaşı Erkan Turan’a evlerinde bir ceset bulunduğunu, ancak kendisinin öldürmediğini; korktuğu için de polise haber veremediğini söyledi.

  Ellerinde ve kollarında bulunan kesikleri yara bandıyla kapatan S.Ç. ardından birahaneden ayrıldı. Arkadaşı Turan, S.Ç.’nin gitmesinden sonra polisi arayıp ihbarda bulundu. S.Ç.’nin evine baskın yapan polis, evli ve 8 çocuk babası Mehmet Reşat Kaya’nın kızı Merve’nin, başına poşet, ayaklarına çuval geçirilmiş cesediyle karşılaştı. AK Parti Ağrı Milletvekili Cemal Kaya’nın akrabası olan Merve Nur Kaya’nın 6 yerinden bıçaklanıp boğazı kesilerek öldürüldüğü anlaşıldı, tecavüz bulgusuna rastlanmadı. S.Ç. de Kuşadası’ndaki ablasının evinde, üzerinde kan izleri bulunan giysileriyle yakalanıp gözaltına alındı, ardından tutuklandı.

  BIÇAKLARI YAKMAK İSTEMİŞ

  Olayı soruşturan savcı, sanık S.Ç. hakkında ’Kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ’Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’ nedeniyle de 7.5 yıl hapis cezası istemiyle dava açtı. Savcı, hazırladığı iddianamede sanığın olayda kullandığı suç aleti bıçakların üzerine kolonya döküp yakmaya çalıştığını, birlikte içki içtiği arkadaşı Erkan Turan’a da cinayeti itiraf ettiğini belirtti. Sanığın evinde çok sayıda kullanılmamış prezervatif bulunduğuna da dikkat çekti. Adli Tıp Kurumu’ndan gelen otopsi raporunda, küçük kızın aldığı ilk bıçak darbeleriyle ölmediğinin, boğazının kesilmesi sonucu öldüğünün, herhangi bir tecavüz bulgusunun bulunmadığınının belirtildiğini vurguladı. Alkolün de etkisiyle, sanığın öleni evin içine aldığı, küçük kızın cinsel ilişkiyi kabul etmemesi ya da tepki göstermesi üzerine olayı gerçekleştirdiği kanaatine varıldığını kaydetti.

  KÖPEĞİNE ET KESTİĞİ BIÇAĞI KULLANMIŞ

  2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada tutuklu yargılanan S.Ç., olay günü saat 14.00’te evinde viski içmeye başladığını, Merve’nin sürekli kapısının zilini çalıp, rahatsızlık verdiğini öne sürdü. S.Ç. "Yine kapınını zili çalınca açtım, Merve karşımda duruyordu. Beni aşağıdan birisinin çağırdığını söyledi. Kapıda kendisini görünce alkolün de etkisiyle, önce tokat attım. Evin içine düştü, gitmesini söyledim. Gitmeyince de köpeğime et kestiğim bıçağı alıp rastgele vurmaya başladım. Boğazını kesip, başına poşet, ayaklarına da çuval geçirdim. Etraf kan gölüne döndü. Ardından Merve’yi bu şekilde tuvalete götürdüm. Merve’yi kestiğim üzeri kanlı koltuğu da banyoya götürdüm" dedi.

  CEZAİ EHLİYETİ TAM ÇIKTI

  Sanığın avukatı, müvekkilinin akli dengesinin yerinde olup olmadığının rapor alınarak tespit edilmesini istedi. Mahkeme avukatın talebi üzerine sanık S.Ç’yi rapor alınması için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na sevketti. Geçen aralık ayında Adli Tıp Kurumu 4’üncü İhtisas Dairesi’ne gönderilen sanık S.Ç. hakkında hazırlanan rapor 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Raporda sanığın suçu işlediği zaman cezai ehliyetinin yerinde olduğunu belirtildi. S.Ç., bu ay sonuna yapılacak duruşmada tekrar hakim önüne çıkacak.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı