Gündem Haberleri

  Vekil terör buluşması

  Gülay ÖZEK / DHA
  19.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Şemdinli görüntülerini inceleyen Van Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, milletvekilleri ile PKK’lılar arasındaki samimi konuşmalar ve sarılmaların bir yol kesme eylemi olarak görünmediği, “BDP’li milletvekilleri ile teröristlerin buluşması” olarak değerlendirileceği kanaatine vardı ve inceleme başlattı.

  VAN Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, BDP’li milletvekillerinin, Şemdinli-Derecik bölgesinde silahlı teröristlerle buluşmasıyla ilgili inceleme başlattı. BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak başkanlığında, önceki gün Şemdinli ilçesi Bağlar köyünde incelemede bulunan BDP’li milletvekillerinin, terör örgütü PKK üyeleriyle buluştuğu yönünde bazı basın yayın organlarında yer alan haber, fotoğraf ve görüntüler, Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 10’uncu Maddesi’nden sorumlu Van Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’ni harekete geçirdi. Bazı internet sitelerinde yer alan video kayıtlarını izleyen Başsavcıvekilliği, milletvekilleri ile teröristler arasındaki samimi konuşmalar ve sarılmaların bir yol kesme eylemi olarak gözükmediğini, “BDP’li milletvekilleri ile teröristlerin buluşması” olarak değerlendirileceği kanaatine vararak, konuyla ilgili inceleme başlattı. İnceleme sonunda Başsavcıvekilliği, BDP Genel Başkan Yardımcısı Kışanak ile grupta yer alan BDP milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü, Sebahat Tuncel, Esat Canan, Adil Kurt, Nazmi Gür, Halil Aksu, Hüsamettin Zenderlioğlu
  ve Bağımsız Van Milletvekili Aysel Tuğluk hakkında nasıl bir işlem yapacağına karar verecek.  Başsavcıvekilliği, milletvekillerinin yanı sıra aynı grupta yer alan BDP’li yöneticiler ve diğer siyasi parti temsilcilerinin arasında olduğu bazı kişiler hakkında da inceleme başlattı. Milletvekilleri ile yaklaşık yarım saat süresince görüşen teröristlerin tespit edilmesi ve yakalanması için de Şemdinli Cumhuriyet Başsavcılığı’na soruşturma talimatı verildi.

  Mahkeme çözemez

  Vekil terör buluşması

  BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, inceleme başlatılmasıyla ilgili şunları söyledi: “Kürt sorunu mahkeme koridorlarında çözülecek sorun değildir. Kürt sorunu adaletle, vicdanla demokrasi ile çözülebilecek bir sorundur. Her ne vesileyle konuşsak mahkeme açıyorlar, halkla buluşsak mahkeme açıyorlar.” Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk ise “Yaşadığımız, yasa dışı bir şey değil. Son derece doğal, son derece gerçek bir durumla karşılaştık. Biz o karşılaşmadan mutluyuz. Onları dinlemek, hangi koşullarda, nasıl mücadele verdikleri, bizim açımızdan anlamlıydı, önemliydi” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı