Gündem Haberleri

  Vekil çocuklarına kırmızı pasaport

  Hürriyet Haber
  23.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İçişleri Komisyonu’nda kabul edilen pasaport yasa tasarısına göre, milletvekillerinin reşit olmayan ve okuyan çocuklarına 25 yaşın sonuna kadar diplomatik pasaport verilecek. 16 büyükşehir belediye başkanı da kırmızı pasaport kullanacak.

  TBMM İçişleri Komisyonu, bir yıl süren uzun bir maratondan sonra Pasaport Yasa Tasarısı’nı nihayet kabul etti. Tasarıda, ciddi değişiklikler yapıldı. Kırmızı ve yeşil pasaport kısıtlama yerine genişledi. 16 büyükşehir belediye Başkanı da ’kırmızı pasaport’ kullanacak. Tasarının bu haliyle 970 bin kamu çalışanı ve onların yakınlarıyla 3 milyon kişi yeşil pasaport kullanabilecek. 4 bin kişi de kırmızı pasaporttan yararlanacak.

  PROTOKOL MERAKI

  Komisyon, 2 ay önce ceza maddelerini yeni TCK’ya göre düzenlemek için ara verdiği Pasaport Tasarısı üzerindeki çalışmalarını dün tamamladı. Tasarıda kırmızı pasaport kullanacaklara ilişkin bölümde değişiklik yapıldı. Kırmızı pasaport listesine ’Anayasa Mahkemesi Başkanvekili, Büyükşehir Belediye Başkanları ile TÜBİTAK Başkanı’ da eklendi. Başka değişiklikle kırmızı pasaport kullanacaklara ilişkin listede milletvekilleri üst sıraya taşınarak, protokol sıralaması yapıldı. Milletvekillerinin reşit olmayan veya 25 yaşının sonuna kadar öğrenimine devam eden çocukları da ’kırmızı pasaport’ kullanacak. Mevcut yasaya göre vekil çocukları bu imkandan reşit olana kadar yararlanabiliyordu.

  YEŞİL PASAPORT AYNI

  Yeşil Pasaport kullananlara yönelik sınırlamadan da vazgeçildi. Mevcut uygulamadaki gibi 1-2 ve 3 derecedeki devlet memurları bu haktan yararlanmaya devam edecek. Dışişleri Bakanlığı bürokratlarının, yeşil pasaport sayısının fazla olması nedeniyle yakın bir gelecekte bu kişilere vize uygulanabileceği uyarısı dikkate alınmadı. NATO karargahlarında görevli askerlerin görev sürelerince kırmızı pasaport kullanması da korundu. CHP’liler, yasanın genişlemiş haline itiraz ederek, "Bu tasarıyı ayrıcalıkları kaldırmak için getirmiştiniz, genişleterek çıkardınız" dediler. İçişleri bürokratları ise "Amacımız oydu, ama yüksek Meclis böyle takdir etti. Bizim yapacağımız bir şey yok" diye savunma yaptılar. Tasarının diğer ilginç hükümleri şöyle:

  VERGİ REKORTMENLERİ

  Yeşil pasaporttan, illerde vergi rekortmeni olanlar, Türkiye genelinde vergi sıralamasında ilk 50’ye giren kurumların yönetim kurulu başkanları ile bir önceki takvim yılında en az 30 milyon dolar tutarında ihracat yapan firmaların yönetim kurulu başkanları ve genel müdürleri de yararlanacak. Bu kişilerin sayısının 500 civarında olacağı bildirildi.

  ÖZEL PASAPORT

  Pasaportlar yurt içinde İçişleri Bakanlığı’nca veya İçişleri Bakanı’nın vereceği yetkiye göre valiliklerce verilebilecek. Yurt dışında ise büyükelçiliklerde ve başkonsolosluklarda özel pasaport verilecek. Özel pasaportların süresi 4 yıldan 5 yıla çıkartıldı.

  MAVİ PASAPORT

  Umuma mahsus olan pasaportların süresi 5 yıldan 10 yıla çıkartıldı. Bu pasaportların 18 yaşına kadar olanların da süre 5 yıl olacak. KKTC vatandaşlarına verilen pasaportların süresi de 10 yıl olacak.

  Transite vize yok

  Havayoluyla Türkiye’den Türk havalimanlarından ayrılmadan, transit geçecek yabancılar için vize mecburiyeti olmayacak. Ancak gerek görüldüğünde bunlara hava limanı transit vizesi uygulanacak. Böylece, transit geçen sahte belgeli kişilerin iadesinde Türkiye, muhatap ülke olmayacak.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı