GeriGündem Vekalet yoluyla kurban kesilebilir mi?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vekalet yoluyla kurban kesilebilir mi?

Vekalet yoluyla kurban kesilebilir mi?

Kurban Bayramı'na kısa bir süre kala, vatandaşlar merak ettikleri sorulara yanıt arıyor. Kurban kesimi ile ilgili en çok merak edilen sorulardan biri de 'Vekalet yoluyla kurban kesilebilir mi?' oldu. Bu soruya Diyanet İşleri Başkanlığı'nın verdiği yanıtı merak eden vatandaşlar, internette araştırma yapıyor. Peki, vekalet yoluyla kurban kesilebilir mi?

'Vekalet yoluyla kurban kesilebilir mi?' sorusu, kurban ibadetini gerçekleştirilecek vatandaşlar tarafından merak edilen konular arasında yer aldı. İşte, milyonlarca Müslüman'ı yakından ilgilendiren 'Vekalet yoluyla kurban kesilebilir mi?' sorusuna Diyanet'in verdiği yanıt...

Kişi, kurbanını bizzat kesebileceği gibi vekâlet yoluyla başkasına da kestirebilir. Zira kurban, hac ve zekât gibi mal ile yapılan bir ibadettir; mal ile yapılan ibadetlerde ise vekâlet caizdir (Kâsânî, Bedâi‘, V, 67; Mevsılî, el-İhtiyâr, IV, 263-265; Remlî, Nihâyetü’l-muhtâc, VIII, 132). Nitekim Hz. Ali’nin (r.a.) şöyle dediği rivayet edilmiştir: “Resûlullah (s.a.s.), develer kesilirken başında durmamı, derilerini ve sırtlarındaki çullarını paylaştırmamı emretti ve onlardan herhangi bir şeyi kasap ücreti olarak vermeyi bana yasakladı ve ‘kasap ücretini biz kendimiz veririz’ buyurdu.” (Buhârî, Hac, 120; Ebû Dâvûd, Menâsik, 19)

Vekâlet, sözlü veya yazılı olarak ya da telefon, internet, faks ve benzeri iletişim araçları vasıtasıyla verilebilir. Vekil tayin edilen kişi veya kurum aldığı vekâleti gereği gibi yerine getirmelidir. Kurbanda önemli olan, kişinin niyetinin Allah için olması ve vekâleten kendisi adına kurbanın kesilmesidir.

Dolayısıyla kurbanın yurt içinde başka bir ilde ya da yurt dışında kesilmesinde sakınca bulunmamaktadır. Kurban fiyatlarının kesilen ülkeye göre az veya çok olması bu durumu değiştirmez. Ancak yaşadığı yerde muhtaç ve fakirler varsa kişinin, kurbanını orada kesip dağıtması daha uygun olur. Çünkü kişinin yaşadığı yerdeki fakirlerin ve komşuların onun üzerinde hakları vardır.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle