Gündem Haberleri

  Vedasında da gülümsetti

  Hürriyet Haber
  20.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin ‘Sıfırcı Hoca’sı, Hürriyet gazetesi eski köşe yazarı Kurthan Fişek son yolculuğuna uğurlandı. Arkadaşları, onun üslubuyla hocayla ilgili anılarını anlatınca, törene katılanlar gülümsemekten kendilerini alamadı.

  PROF. Dr. Kurthan Fişek için ilk tören, uzun yıllar görev yaptığı Ankara Üniversitesi (AÜ) Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde düzenlendi. Törene eşi Neyran Fişek ve kardeşi Gürhan Fişek başta olmak üzere eski bakanlar Mümtaz Soysal, Fikret Ünlü, eski TBMM Başkan Vekili Uluç Gürkan, Ankara Barolar Birliği Başkanı Metin Fevzioğlu, siyasetçi, akademisyen ve gazeteci dostları ve öğrencileri katıldı.
  Arkadaşları Kurthan Hoca’yla ilgili anılarını, onun hicivli üslubundan örneklerle anlatınca, törene katılanlar gülümsemekten kendilerini alamadı. Fişek’in özgür ruhlu bir insan olduğunu anlatan dostları, “Kurthan Fişek” adıyla gazetecilik, spor ve akademik alanda bir yarışmanın düzenlenmesini istedi.

  Alkışlarla uğurlandı

  Törenin ardından Fişek’in mülkiye bayrağına sarılı tabutu, cenaze namazı için Kocatepe Camisi’ne getirildi. Cenaze namazına eski bakanlardan Ahmet Tan ve Murat Başesgioğlu, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, AK Parti milletvekili Salim Uslu, Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık ve gazeteci yakınları katıldı. Cami avlusunda toplananlar da Siyasal Bilgiler Fakültesi’ndeki törene katılanlar gibi Kurthan Hoca ile ilgili esprili anılarını paylaştılar. Alkışlarla uğurlanan Fişek için eşi Neyran Fişek, “Onu çok seviyorum, çok özleyeceğim” derken, RTÜK eski üyesi Korkmaz Alemdar, “Kurthan Fişek üniversite hocasıydı ama spor dünyasından, kamu yönetiminden  hatta sıradan insanların bile anacağı çok sayıda anısı olan biriydi” dedi. Fişek’in cenazesi, Cebeci Asri Mezarlığı’nda toprağa verildi.

  Kocatepe Camisi’nde düzenlenen törene gönderilen çelenkler arasında, halen Yenipazar K1 Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda hapis yatan Fişek’in eskiden öğrencisi Mehmet Ağar da vardı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı