Gündem Haberleri

  Ve yine Ecevit

  Hürriyet Haber
  07.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Demirel'in hükümeti kurma görevini tekrar DSP Lideri Ecevit'e vermesi kesinleşti. Erez'in iadesinden sonra, dün Demirel'le haftalık görüşmesini yapan Başbakan Yılmaz da, ‘‘Cumhurbaşkanı kamuoyuna son yapılan beyanlar ışığında görevlendirme yapacaktır’’ dedi.

  Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez'in hükümeti kurma görevini Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e iade etmesinden sonra, görevin tekrar DSP Lideri Bülent Ecevit'e verilmesi kesinleşti.

  Başbakan Mesut Yılmaz da, dün haftalık olağan görüşme için çıktığı Çankaya Köşkü'nden ayrılırken, Ecevit'in hükümeti kurmakla görevlendirileceğinin işaretini verdi. Yılmaz, ‘‘Sayın Cumhurbaşkanımız kamuoyuna yapılan son beyanları değerlendirdiğini, bu beyanlar ışığında bir görevlendirme yapacağını söyledi’’ dedi.

  Erez'in görevi iade etmesinden sonra Demirel'le görüşen ilk lider olan Yılmaz, ‘‘3'üncü görevlendirme bir hükümet kuruluşuyla sonuçlanacaktır. Meclis'ten de güvenoyu alacaktır’’ sözleriyle, ANAP, DYP ve DSP arasında tam bir uzlaşma sağlandığının ve Ecevit'in hükümeti kuracağının sinyallerini verdi. Yılmaz, bir gazetecinin ‘DSP’nin milletvekili sayısı hükümeti kurmaya yetecek mi?' sorusuna, ‘‘Niye yetmesin? Komisyonlardaki üye sayıları azaltılabilir’’ karşılığını verdi.

  CHP Lideri Deniz Baykal'ın koşullar öne sürmesi nedeniyle Erez'in hükümet kuramadığını vurgulayan Yılmaz, ‘‘Sayın Erez'in bunda herhangi bir kusuru sözkonusu değildir. Kendisi hükümeti kurmak için iyiniyetle çaba harcamıştır’’ dedi. Yeni hükümetin en kısa zamanda kurulmasını umut ettiklerini kaydeden Yılmaz, ‘‘Her türlü desteği vereceğiz’’ diye konuştu.

  Yılmaz, bir gazetecinin ‘Yeni hükümet 10 Ocak’a kadar kurulur mu?' sorusu üzerine, Cumhurbaşkanı'nın seçim hükümeti kurdurmayacağını açıklamasından sonra, 10 Ocak tarihinin önemi kalmadığını belirtti.

  Başbakan Yılmaz, Erez'in kendisine kırgın olup olmadığına ilişkin soruyu yanıtlarken de, ‘‘Sayın Erez'le gayet güzel bir görüşme yaptık. Tesbitlerimiz tam olarak birbiriyle çakışmaktadır’’ dedi. Yılmaz, Pazartesi günü yaptıkları görüşmede de Cumhurbaşkanı'na Erez'in zorluklarını anlattığını, ANAP'ın koşulsuz desteğinin sürdüğünü, ancak CHP'nin koşullarını hiçbir şekilde kabul etmeyeceklerini bildirdiğini söyledi.

  Taşdelen resmen DSP'li

  Çankaya Belediye Başkanı Doğan Taşdelen, CHP'den ayrıldıktan sonra dün DSP Lideri Bülent Ecevit'i ziyaret etti. Ecevit, birlikte Meclis grubuna gittiği Taşdelen'e partisinin rozetini taktı. Taşdelen, DSP adına Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışacak.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı