GeriGündem Ve sahne Putin’in
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ve sahne Putin’in

Ve sahne Putin’in
refid:24699457 ilişkili resim dosyası

Suriye’nin kimyasal silahlarını BM’ye teslim etmesini önererek ABD’nin askeri müdahalesini durduran Vladimir Putin günün adamı oldu.

Rusya Devlet Başkanı, New York Times gazetesinden ABD halkına seslendi.

ABD ile Rusya’nın Nazileri beraber yendiğini hatırlatan Putin, Suriye içsavaşında El Kaide faktörünü öne çıkardı. Ardından uluslararası hukuka vurgu yaparak, “Tanrı’nın bizi eşit yarattığını unutmamalıyız” dedi.

RUS siyasetini 13 yıldır domine eden, ama insan hakları ihlalleri nedeniyle Batı’da sürekli eleştirilen Vladimir Putin, Suriye’ye müdahale konusunda “Rusya’dan ihtiyat çağrısı” başlıklı bir makale yazdı. New York Times gazetesinin yayınladığı makale özetle şöyle:
Suriye çevresinde son yaşanan gelişmeler, doğrudan Amerikan halkına ve siyasal liderlerine hitap etmemi gerektirdi. Soğuk Savaş sırasında birbirimizin karşısındaydık. Ama aynı zamanda bir zamanlar müttefiktik ve Nazileri beraber yenmiştik. BM, böyle felaketlerin bir daha yaşanmaması için kuruldu. Kimse BM’nin, gerçek bir gücü olmadığı için dağılan Milletler Cemiyeti’nin yaşadığı kadere mahkûm olmasını istemez. Ama nüfuz sahibi ülkeler eğer BM’yi baypas eder ve BMGK onayı olmadan askeri eyleme geçerse, bu mümkündür.

MASUMLAR ÖLÜR

Birçok ülkenin yanı sıra siyasetçilerin ve Papa da dahil dini liderlerin muhalefetine rağmen ABD’nin Suriye’ye saldırması, daha fazla masumun ölümüne, durumun tırmanmasına ve şiddetin Suriye sınırlarından çok öteye taşmasına neden olur. Ne kadar hedef seçilerek yapılırsa yapılsın ve ne denli gelişmiş silahlar kullanılırsa kullanılsın, saldırıların, korumayı vaadettiği, yaşlılar ve çocuklar dahil sivilleri de öldürmesi kaçınılmazdır.
Bu çok dinli ülkede bir demokrasi savaşı değil, hükümet güçleriyle muhalefet arasında silahlı bir çatışma var. Demokrasiyi savunan az. Ama El Kaideci ve aşırılık yanlıları bol. Rusya’dan gidenler dahil yabancı paralı askerler var. Bunlar Suriye’de kazandıkları deneyimle ülkelerine dönerse ne olur? Bu hepimizi tehdit ediyor.

DİNİ MESAJ

Biz Suriye hükümetini değil, uluslararası hukuku koruyoruz. Kimse Suriye’de zehirli gaz kullanıldığından kuşku duymuyor. Ama muhaliflerin bunu provokasyon amacıyla yaptığına inanmak için tüm nedenler mevcut. Şiddetin dilini terk etmeli ve siyasi çözüme yönelmeliyiz. Ülkelerin politikaları farklı olabilir. Hepimiz farklıyız ama Tanrı’nın bizi eşit yarattığını unutmamalıyız.

Nobel’e aday
RUSYA Eğitim Fonu Başkanı Sergey Kamkov, son Suriye inisiyatifi nedeniyle Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Nobel Barış Ödülü verilmesi gerektiğini savundu. Kurum resmi başvuruyu dün Nobel Komitesi’ne ilettiğini duyurdu. Bir dizi Rus “sivil” toplum kuruluşu da adaylığı desteklediklerini açıkladılar. Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA

En iyi yol askeri harekât değil

ABD Yönetimi, Ankara’nın Suriye’deki kimyasal silahların imhası konusunda başlayan yeni sürece yönelik eleştirilerine yanıt verdi. Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun iddiasının aksine yeni girişimin kozmetik bir süreç, Suriye için en iyi yolun ise askeri harekât olmadığını söyledi. Harf, “Türk Hükümeti’nin bunu nasıl karakterize ettiğini bilmiyorum ama bu kozmetik bir süreç değil” derken, “Bölgesel istikrar için uzun vadede en iyi şey askeri harekât düzenlemek değil” diye konuştu. Davutoğlu kimyasal silahların teslimiyle ilgili sürecin çözüm getirmeyecek kozmetik bir yöntem olduğunu söylemişti.

6.25 milyon mülteci

BM rakamlarına göre Suriye’deki içsavaş 6.25 milyon kişiyi yerinden etti. Bunların 2 milyonu, daha güvenli olduğu gerekçesiyle yurtdışı ülkeler sığındı. Dün Hatay’ın Cilvegözü sınırından yine çok sayıda Suriyeli, Türkiye’ye giriş yaptı.

Esad: ABD tehdit etti diye kabul etmedik

İŞTE PLAN: Le Figaro gazetesine göre Rusya’nın dört maddelik Suriye planı şöyle: 1) Suriye, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ne (OPCW) katılacak. 2) Kimyasal silahların yerlerini örgüte bildirecek. 3) BM denetçilerine izin verecek. 4) Denetçiler bu silahların nasıl ve kim tarafından imha edileceğini belirleyecek.

CENEVRE MESAİSİ: ABD ve Rusya dışişleri bakanları Suriye planını görüşmek üzere dün Cenevre kentine gitti. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ise “Kimyasal silahlarımızın kontrolünü ABD tehdidi nedeniyle değil, Rus önerisi üzerine kabul ettik. OPCW’ye katılım için belgeleri BM’ye gönderiyoruz” dedi.

AKAN KAN DURMUYOR: Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre Nusra Cephesi’nden İslamcı militanlar salı günü Humus’ta bir köyü basıp çocuklar da dahil 16 Alevi ile 6 Bedevi Arap’ı katletti. Rejim ise kuzeydeki El Bab’da hastaneyi bombaladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle