Gündem Haberleri

  Ve Rimşa serbest

  Hürriyet Planet
  08.09.2012 - 17:22 | Son Güncelleme:

  Pakistan'da İslam’a hakaret suçlamasıyla tutuklanmasının ardından dün hakkında kefaletle salıverilme kararı verilen Rimşa Mesih adlı Hıristiyan genç kız özgürlüğüne kavuştu.

  Üç hafta hapiste kalan 14 yaşındaki Rimşa, yoksul aileye yardım eden iki kefilin bir milyon Pakistan rupisi (yaklaşık 19 bin TL) ödemesi üzerine serbest bırakıldı.

  Pakistan Ulusal Uyum Bakanlığı tarafından helikopterle cezaevinden alınıp ailesine götürülen Rimşa’nın yargılaması tutuksuz/images/100/0x0/55eab488f018fbb8f8917631 devam edecek. Dava, uluslararası kamuoyu tarafından da yakından takip ediliyor.

  TARİHE GEÇTİ
  Pakistan’ın başkenti İslamabad’ın yoksul bir semtinde 16 Ağustos’ta bir komşusunun ihbarı üzerine yakalanan Rimşa'nın, Kuran-ı Kerim yaktığı iddia edilmişti. Resmi rapora göre 14 yaşında olmasına karşın zeka yaşı daha düşük saptanan “eğitimsiz” Rimşa’nın asıl yaşının 11 olduğu ve Down Sendromu olduğu da söylenmişti. Ardından Rimşa’nın aslında Kuran yakmadığı bildirildi. Hıristiyanlara karşı kitlesel tepki yaratıp onları bölgeden çıkarmak için Rimşa’ya tuzak kurduğu öne sürülen bir imam 2 Eylül’de yakalandı.

  Mahkeme dün Rimşa’ya kefaletle serbest kalma hakkı tanımıştı. Mesih’in avukatı, bu suçlamayla alıkonulan birine kefalet hakkı tanınmasının, Pakistan tarihinde bir ilk olduğunu söyledi.

   

  BAKIN O HIRİSTİYAN KIZA KİM SAHİP ÇIKTI

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı