Gündem Haberleri

  Ve Altın Koza heyecanı başladı

  Hürriyet Haber
  17.09.2012 - 14:17 | Son Güncelleme:

  Adana Büyükşehir Belediyesi’nce bu yıl 17- 23 Eylül tarihleri arasında düzenlenen 19’uncu Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali başladı.

  Usta oyuncu Türkan Şoray’ın onur konuğu olduğu ve 230 filmin ücretsiz gösterileceği festivalin ilk gününde 38 ilde, 61 ayrı noktada halkla buluşan ’Gezici Sinema TIR’ının Adana’ya dönüşü kutlandı. ’Altın Koza Anadolu’nun Festivalidir’ ve ’Adana’dan Anadolu’ya Türk Sineması Yollarda’ sloganlarıyla gezen ve kente dönen TIR’a, Türk Chopper Derneği üyeleri motosikletleriyle eşlik ettti. Gezici Sinema TIR’ı, Uğur Mumcu Meydanı’nda Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni Aldırmaz tarafından karşılandı. Etkinlikte Başkanvekili Zihni Aldırmaz, destek sağlayanlara plaket verdi. Altın Koza’nın çok önemli bir festival olduğunu belirten Zihni Aldırmaz, her yıl festivalin daha da güçlendiğini kaydetti.

  HALK KONSERİ İPTAL EDİLECEK Mİ?

  Gazetecilerin, terör saldırıları ve şehitlerle ilgili, "Festival kapsamındaki konserler iptal edilecek mi?" sorusuna yanıt veren Aldırmaz şöyle konuştu:

  "Yaptığımız bir eğlence değil, sanat festivali. Sanat ağırlıklı çalışıyoruz. Zaten daha önce ilçelerde yapılan konserler iptal edilmişti. Ama halk konserini de iptal edebiliriz. Ben bugün sayın Valimizle değerlendireceğim, bir karar vereceğiz. Ama insanlar şöyle bilsinler duyarlılığımız, saygımız sonsuzdur bu konuda ama, teröristin istediği noktaya Türkiye’yi getirmeyiz. Biz büyük bir devletiz. Her konuda yaptığımız gibi bu konuyu da aşacağız."

  YARIŞACAK FİLMLER

  19. Uluslararası Altın Koza Film Festivali kapsamında yapılacak Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda ''En İyi Film Ödülü'' için 14 film yarışacak.

  ''En İyi Film'' seçilecek eserin 350 bin TL'lik ödülün sahibi olacağı yarışmada şu filmler yer alıyor:

  Ana Dilim Nerede / Yönetmen: Veli Kahraman
  Araf / Yönetmen: Yeşim Ustaoğlu
  Ateşin Düştüğü Yer / Yönetmen: İsmail Güneş
  Aziz Ayşe / Yönetmen: Elfe Uluç
  Babamın Sesi / Yönetmen: Orhan Eskiköy & Zeynel Doğan
  Devir / Yönetmen: Derviş Zaim
  Gözetleme Kulesi / Yönetmen: Pelin Esmer
  Lal Gece / Yönetmen: Reis Çelik
  Rüzgarlar / Yönetmen: Selim Evci
  Siirt'in Sırrı / Yönetmen: İnan Temelkuran & Kristen Stevens
  Şimdiki Zaman / Yönetmen: Belmin Söylemez
  Yabancı / Yönetmen: Filiz Alpgezmen
  Yeraltı / Yönetmen: Zeki Demirkubuz
  Yük / Yönetmen: Erden Kıral''

  İLK GÜN ETKİNLİKLERİ

  17-23 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek festivalin heyecanı ilk günden başlayarak, 1 hafta boyunca devam edecek.

  Festival, Ediz Hun, Perihan Savaş ve yapımcı Abdurrahman Keskiner'e ''Yaşam Boyu Onur Ödülleri''nin verileceği açılış töreniyle başlayacak.

  İlk gün ayrıca, yönetmen Fatih Akın'ın ''Cennetteki Çöplük'' isimli filmi de Türkiye prömiyerini yapacak. Festivale katılacak sanatçılar da özel uçakla Adana'ya gelecek ve havaalanında törenle karşılanacak.

  ''Altın Koza Anadolu'nun Festivalidir'' ve ''Adana'dan Anadolu'ya Türk Sineması Yollarda'' sloganları ile 17 Temmuz'da yola çıkan, ''Altın Koza Gezici Sineması'' 38 ilde 61 noktada gösterim yaptıktan sonra kente dönerek, festivaldeki yerini alacak.

  OYUNCULAR ÇİÇEKLERLE KARŞILANDI

  Aralarında Nurgül Yeşilçay, Caner Cindoruk, Nuri Alço, Yılmaz Köksal, Rutkay Aziz, Menderes Samancılar, Şerif Sezer ve Yusuf Sezgin gibi sinema ve sanat dünyasının ünlü isimlerinin de yer aldığı 79 sanatçıyı, Adana Şakirpaşa Havaalanı’nda Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni Aldırmaz ve festival yetkilileri çiçeklerle karşıladı. Adanalı sinema severler de, yoğun ilgi gösterdikleri sinemacıları alkışladı ve anı fotoğrafı çektirdi.

  NURİ ALÇO’YA BÜYÜK İLGİ

  Havaalanı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan sinemacılar, heyecanlı olduklarını söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni Aldırmaz’ın çiçek verdiği Nurgül Yeşilçay, VIP Salonu’ndan çıkarkan soruları yanıtsız bıraktı. Adanalı olan Caner Cindoruk ise heyecanlı olduğunu belirtti. Herkesin büyük ilgi gösterdiği Nuri Alço da, "Adana çok daha düzenli, güzel festivaller yaşayacak. Aktör olarak çok mutluyum" dedi. Alço, istek üzerine çok sayıda kişiyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

  ’ALTIN KOZA’YI YENİ JENERASYON BİLMEZ AMA’

  Türk sinemasının iki ünlü ismi Menderes Samancılar ve Yılmaz Köksal, gazetecilerin soruları üzerine Altın Portakal ve Altın Koza Film Festivali’ni kıyasladı. Yılmaz Köksal, "Altın Koza’nın 19’uncusu yapılıyor. 30 sene ara verildi, keşke 59’uncusu yapılsaydı. Yeni jenerasyondakiler bilmez ama Altın Koza’nın değerini Yeşilçam oyuncuları iyi bilir. Altın Koza’da sözünü ettirecek filmler var" diye konuştu.

  İki festivalin kıyıslanmasını doğru bulmayan Menderes Samancılar ise, "Altın Koza- Altın Portakal ayrımına girilmemeli. Önemli olan iki festivalin dayanışma içinde birlikte götürmektir. Spekülasyonlar olabilir, aksaklıklar olabilir, tarihler çakışabilir ama iki festival yürümelidir" diye açıklama yaptı.

  Festival konukları, otobüslerle konaklayacakları otele gitti.

   

   

   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı