Gündem Haberleri

  Vatikan'da 'köstebek' davası başladı

  AA
  30.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Katoliklerin ruhani lideri Papa 16. Benediktus'un, özel yardımcılığını yaptığı dönemde gizli yazışmalarını basına sızdıran Paolo Gabriele, hırsızlık suçlamasıyla bugün mahkeme karşısına çıktı.

  Kamuoyunda, “Vatileaks-Köstebek” isimleriyle anılan ve Papa'nın 7 yıllık görevi boyunca karşılaştığı önemli krizlerden biri olan, 46 yaşındaki özel yardımcısı Paolo Gabriele'nin kendisine ait yazışmaları çalarak bir gazeteciye vermesine ilişkin dava, bugün Vatikan'da başladı.

  Gabriele'ye yardım ve yataklık yaptığı suçlaması yöneltilen Vatikan Devlet Sekreterliği'nde bilgisayar teknisyeni olarak çalışan Claudio Sciarpelletti ise ilk duruşmaya katılmadı.

  3 kişilik hakim heyetinin karşısına çıkan Gabriele'nin davasında, görüntü ve ses kaydı cihazlarının mahkeme salonuna girmesine izin verilmezken, duruşmayı 8 gazetecinin takip ettiği bildirildi.

  İtalyan basınında konuyla ilgili yer alan haberlerde, Gabriele'nin suçlu bulunması durumunda 4 yıla kadar hapis cezası alabileceği belirtildi.

  Polisin, evinde Papa 16. Benediktus'a ait çok sayıda belge bulmasının ardından 24 Mayıs'ta tutuklanan Gabriele, 22 Temmuz'da mahkeme kararıyla şartlı tahliye edilmiş ve ev hapsinde tutulması kararlaştırılmıştı.

  Gazeteci Gianluigi Nuzzi, Gabriele'den aldığı belgeleri “His Holiness: Pope Benedict XVI's Secret Papers (Papa Hazretleri: Papa 16. Benediktus'un gizli yazışmaları” adlı kitabında yayımlamıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı