Gündem Haberleri

  Vatikan: Ağca'nın ailesini davet etmedik

  A.A.
  27.01.2006 - 15:01 | Son Güncelleme:

  Mehmet Ali Ağca'nın Malatya'daki aile bireylerine dayanılarak verilen ve Ağca ailesinin Vatikan'a davet edildiğine ilişkin haber, Roma'daki yetkililer tarafından doğrulanmadı.

  Vatikan Basın Bürosu yetkilileri, AA muhabirine yaptıkları açıklamada, “Böyle bir şeyden haberimiz yok. Bizde bu konuyla ilgili olarak herhangi bir bilgi yok. Dolayısıyla elimizde hiçbir bilginin bulunmadığı bir konuyu doğrulamamız veya yalanlamamız mümkün değildir” dediler. Yetkililer, “Ağca ailesinin Vatikan'a davet edildiği, aile bireylerinin Papa tarafından kabul edilecekleri yönündeki iddialar doğru mu?” sorusuna şu yanıtı verdiler:

  “Belirli bir ailenin veya şahsın Vatikan'a daveti veya Papa tarafından kabulü söz konusu olduğunda, bu, büromuz tarafından basına açıklanır. Ancak dediğimiz gibi, iddia edilen meseleye dair bizde herhangi bir bilgi yok.” Yetkililer, Ağca meselesinin Vatikan gündeminde kayda değer bir hadise olarak görülmediğini de anımsatarak, ”Zaten gerek tahliye, gerekse yeniden tutuklanma sürecinde de konuya ilişkin sadece iki satırlık bir açıklama yapılmıştı” diye konuştular.

  Vatikan Basın Sözcüsü Joaquin Navarro-Valls, 8 Ocak'ta Ağca'yla ilgili tahliye haberi ilk kez gündeme geldiğinde, bunu haber ajanslarından öğrendiklerine işaret ederek, “Vatikan, bu tür hukuki sorunlarda, ilgili mahkemelerin kararlarını saygıyla karşılar” demekle yetinmişti.

  Vatikan Devlet Sekreteri (Başbakan) Kardinal Angelo Sodano da 13 Ocak'ta Vatikan'daki adli yılın açılışı sırasında gazetecilerin ısrarlı sorularına karşılık, “Vatikan bu konuda zaten bir açıklama yapmıştı. Ek olarak söyleyeceğimiz bir şey yok. Göklerdeki (Papa) İkinci Jean Paul, bizlere yardımcı olacaktır” demişti.

  Navarro-Valls, tahliye kararının bozularak Ağca'nın yeniden cezaevine gönderilmesiyle ilgili olarak da 20 Ocak'ta Vatikan adına yaptığı tek cümlelik açıklamada, “Hiçbir yorum yapmayacağız” demişti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı