Gündem Haberleri

  ‘Vatansever Hareket’ başkanına 30 yıl hapis istemi

  DİYARBAKIR, (DHA)
  02.05.2008 - 15:01 | Son Güncelleme:

  VATANSEVERLE Kuvvetler Güç Birliği Hareketi (VKGH) Genel Başkanı Taner Ünal ile Mersin Şube Başkanı Mesut Sezer’in de aralarında bulunduğu 4 sanık hakkında, ‘Suç işlemek amacıyla örgüt kurma’, ‘İhaleye fesat karıştırma’ ve ‘Nitelikli dolandırıcılık’ suçlarından 30 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

  Diyarbakır’da geçen yıl çok sayıda kişiyi dolandırdıkları, tehditle para topladıkları ve şantaj yaptıkları iddiasıyla yakalanan ve haklarında 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılan 16 sanıkla ilgili yargılama devam ederken, mahkeme heyetinin geçen duruşmada Diyarbakır Başsavcılığı’na yaptığı suç duyurusu üzerine, Vatansever Kuvvetler Güçbirliği Hareketi Genel Başkanı Taner Ünal, Mersin Şube Başkanı Mesut Sezer ile aynı derneğin yöneticileri Abdullah Yekdeş ve Şeyhmus Ercan hakkında da dava açıldı. İdianamede sanıkların, bir takım kişi ve kurumlar üzerinde etkili olarak kendileri ve çevrelerinde bulunan kişilere menfaat temin ettikleri, maddi menfaatleri çerçevesinde ceza evinden adam çıkarma, ceza indirimi sağlama, iş arayan şahısları işe yerleştirme ve ihalelere fesat karıştırma suçlarını işledikleri belirtildi. İddianamede, Taner Ünal ve Mersin Şube Başkanı Mesut Sezer’in Diyarbakır’da yargılanan 16 sanığı telefon görüşmeleriyle yönlendirdikleri ve bu şekilde adı geçen suçlara ortak oldukları kaydedildi.

  İddianamede, Ankara 1 Nolu L Tipi Kapalı Ceza evinde tutuklu bulunan Taner Ünal ile halen firarda olan Mersin Şube Başkanı Mesut Sezer’in ‘Suç işlemek amacıyla örgüt kurma, nitelikli dolandırıcılık, suç örgütüne yarar sağlamak maksadıyla nitelikli yağma ve suç uydurma’dan 30 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları istendi. Diğer firari sanıklar Şeyhmus Ercan ve Abdullah Yekdeş’ın da 22’şer yıl hapsi istendi. Sanıklarla ilgili bu dava, 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 16 sanıklı dava dosyasıyla birleştirildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı