Gündem Haberleri

  Vatandaşlarınıza güvenin internetin önünü kesmeyin

  Hanife BAŞ
  24.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İnternet ve e-postanın mucidi kabul edilen Prof. Dr. Leonard Kleinrock, internette olanları hükümetlerin kontrol etmemesi gerektiğini belirterek, "Türkiye’de devamlı olarak YouTube’un kapatılması çok kötü bir hata. Hükümetler, kendi vatandaşlarına güvenmeli, onların duyduğu ve gördüğünü kendilerinin değerlendirmesine izin vermeli" dedi.

  İNTERNET ve e-postanın mucidi kabul edilen ABD’de Kaliforniya Üniversitesi’nde (UCLA) öğretim üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Leonard Kleinrock, günümüzde internetin hem iş, hem de iletişim açısından kritik bir altyapı haline geldiğini belirterek, "İnternette olanları hükümetler kontrol ve regüle etmemeli. Türkiye’de devamlı YouTube’un kapatılması kötü bir hata. Bu tarz hükümet kontrolleri olmamalı. Hükümetler, kendi vatandaşlarına güvenmeli, onların duyduğu ve gördüğünü kendilerinin değerlendirmesine izin vermeli" dedi.

  Gençlerin inovasyonuna izin verilsin

  Supercom İstanbul’08 Fuarı Ve Telekom Dünyası Politikaları Forumu’na katılmak için Türkiye’ye gelen Leonard Kleinrock, internette hükümetin rolünün çocuk ve yaşlıları zararlı içerikten korumak yönünde olması gerektiğini dile getirerek, "İnternet üzerinde üstten gelen bir sürücü güç olmamalı. İnternet organik olarak büyümeli. Devletin rolü de düzenleyici rolü dışında internetten elini çekmek. Genç insanların internet üzerinde inovasyon yapmalarına yardım edilmeli. Gençlerin istediklerini yapmalarına izin verilmeli" diye konuştu.

  Eğitimin aşamalarını destekleyin

  Kleinrock, Türkiye’de çok iyi üniversiteler olduğuna ve bunların iyi teknoloji uzmanları yetiştirdiğine de işaret ederek, eğitimin bütün aşamalarının desteklenmesi tavsiyesinde bulundu.

  Kleinrock, Türkiye’nin inovasyonda geri kaldığını ve bu açığı kapatabilmesi için eğitime önem vermesinin şart olduğunu dile getirdi. Eğitimli insanların internetin sağladığı kaliteli hizmet ve servislerden yararlanabildiğini aktaran Kleinrock, şunları söyledi: "Bugün bilgilerin çoğu internet ve televizyondan öğreniliyor. Teknoloji, politika, günlük yaşamdaki her şey bu mecralardan geliyor. Eğitimli insanlar buradakilerin hangilerinin doğru ve kullanışlı olduğunu anlayabilirler. İnternetteki bilgileri, insanların kendi doğru ihtiyaçlarına göre tercüme etmeleri gerekiyor. Eğitimsiz insanlar bu bilgilerle yanıltılabilir ve kendileri için iyi olmayan durumlara düşürülebilirler. Eğitim, her açıdan olduğu gibi inovasyon ve yeni teknoloji açısından da çok önemli."

  Sosyalliğini tahmin edemedim

  Leonard Kleinrock, interneti icat ettiğinde bu kadar popüler olmasını bekleyip beklemediği yönündeki soruyu da, "1969’da internet icat edidiğinde, her yerden girilebileceğini, her cihazın bağlanıp her hizmetin alınabileceğini öngörmüştüm. Ama sosyal açıdan bu kadar popüler olacağını ve 99 yaşında geçen yıl ölen annemin interneti ölene kadar kullanacağını tahmin edememiştim. Daha çok bilim adamları ve makinelerin birbirleriyle konuşabileceğini düşünmüştüm" şeklinde cevapladı.

  İnternetin en kötü tarafı virüs spam

  İNTERNETİ bulan çalışma grubunda yer alan Leonard Kleinrock, internetin en kötü tarafını, virüs, spam, pornografi olarak görüyor. Kleinrock, bunlarla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: "İnternetin başta bir süre güvenlik altyapısının olmaması sorun yarattı. İlk safhalarda bazı güvenlik uygulamalarını yapmadık. İnternete tehditler var. Ama bunlar için kolay çözüm yok. İnterneti yok edip yeniden düzenleyemeyiz. İlk safhada çok açık ve organik olarak büyüdü. Milyarlarca insan interneti kullanıyor bugün. Artık gerçek dokümanları bulabilmek için kimlik denetimi gerekiyor."

  Ticaret ve eğitim daha fazla online olacak

  İNTERNETİN geleceğini genişlemeye uygun gören internetin mucidi Leonard Kleinrock, dünyada şu anda 1 milyar insanın sadece interneti kullandığını daha 5.5 milyar insanın kullanma potansiyeli bulunduğunu kaydetti. Leonard Kleinrock, sözlerini şöyle sürdürdü: "Gelecekte ticaret ve eğitim daha fazla online alanda olacak. İnternet öyle bir mecra ki, herkes her alanda popüler bir şeyler yaratabilir ve kullanıcı olabilir. Artık internetten geriye dönüş yok. Benim de profesyonel ve özel yaşamımda internet çok önemli, saatlerce kullanıyorum. İnternet gelecekte istediğimiz hizmetleri sağlamaya devam edecek."
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı