GeriGündem "Vatandaşlarımız Türkiye'ye tatile gitmesin"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  107
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Vatandaşlarımız Türkiye'ye tatile gitmesin"

"Vatandaşlarımız Türkiye'ye tatile gitmesin"
refid:18134078 ilişkili resim dosyası

Rusya'daki aşırı milliyetçi Liberal Demokratik Parti lideri Vladimir Jirinovski, Rus turistlerin Türkiye’ye gitmesinin yasaklanması için bir kez daha parlamentoya yasa tasarısı sundu. Geçen yıl da benzer bir öneriyle gündeme gelen Jirinovski, Rus turistlerin Bodrum’da kaçak içkiden zehirlenmesinin “bardağı taşıran son damla” olduğunu söyledi.

Rus Vesti televizyonunun haberine göre, Duma’da Jirinovski’nin liderliğini yaptığı Liberal Demokrat Parti, “Ölümlere yol açan talihsiz olayların tekrarlanmasının önüne geçmek” için Rusya vatandaşlarının parlamentoya başta Türkiye olmak üzere bazı ülkelere tatile gitmelerinin yasaklanmasını öngören yasa tasarısı sundu.   

Bodrum’da Rus turist rehberlerinin kaçak içkiden zehirlenerek ölmelerinin “bardağı taşıran son damla” olduğunu savunan Jirinovski, "Yalnızca geçen sene boyunca Türkiye’de 78 Rus turist trafik kazalarında ve denizde boğularak yaşamını kaybetti. Bu sene de rakam aynı. Üstüne üstlük bir de zehirlediler. Türkler her geçen gün daha da küstahlaşıyor. Bizi dikkate aldıkları yok. Turistlerimizin tüm paralarını alıyor, karşılığında hiçbir güvenlik önleminde bulunmuyorlar. Bu on yıllardır devam ediyor. Çok küstahlaştılar, hiç oralı da olmuyorlar" dedi.

Önerinin hayata geçirilmesi halinde Türkiye’nin “kendine gelerek” gerekli güvenlik önlemlerini alacağını öne süren Jirinovski, "Oraya gitmeyi bırakalım. Hemen her şeyi yaparlar. Çünkü bizden yılda 3 milyar dolar kazanıyorlar. Bu onlar için çok büyük para" diye konuştu.

"TÜRKLER AYAKTA ZOR DURUR"

Jirinovski, "Yasa tasarısı kabul edilirse, iki hafta sonra Türkler ayakta zor durur. Turistlerimizi havaalanlarında karşılayıp, kollarında taşımaya başlarlar. Türk polisi her tarafta biter. Bir tane bile trafik kazası yaşanmaz. Kimse boğularak ölmez, kimse zehirlenmez. Çünkü onların ekonomisi için büyük bir darbe olur" diye konuştu.

Jirinovski, Rus turistlerin Türkiye dışında Mısır, Tayland, Vietnam ve Dominik Cumhuriyeti’ne de tatile gitmesinin yasaklanmasını teklif etti.

Jirinovski’nin liderliğindeki Liberal Demokrat Parti, geçen yıl da Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma'ya, Rus makamlarını vatandaşların Türkiye'ye gitmemesi için tavsiyelerde bulunmaya davet eden bir tasarı sunmuştu. Partinin, Antalya'daki bir trafik kazasında çok sayıda Rus turistin hayatını kaybetmesinin ardından sunduğu tasarı reddedilerek, parlamento gündemine alınmamıştı.

Gençliğinde Moskova Devlet Üniversitesi'nde Türkoloji okuyan ve iyi derecede Türkçe konuşan Jirinovski, buna karşın sık sık Türkiye karşıtı çıkışlarıyla gündeme geliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle