GeriGündem Vatandaş timi geliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vatandaş timi geliyor

Terör olaylarıyla daha etkin mücadele etmek için sivil bir kuvvet kuruluyor. İstanbul Valisi Erol Çakır, bu kuvvetin halkın yoğun olduğu yerlerde görev yapacağını bildirdi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesinde, son dönemde artan terör olaylarına daha etkili müdahale etmek amacıyla, sivil bir kuvvet kuruluyor. İstanbul Valisi Erol Çakır, şimdilik adı belli olmayan, ancak kendisinin Çekiç Güç' dediği bu kuvvetin görevlilerinin, halkın yoğun olduğu yerleşim birimlerinde, alış veriş merkezlerinde, toplu taşıma araçlarında çalışan sivil kişiler olacağını, herhangi bir olaya, anında müdahale etmesinin amaçlandığını açıkladı. İstanbul Valisi Erol Çakır, Emniyet Müdürü Hasan Özdemir ve İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Taci Sunar'la birlikte, bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın yakalanmasından sonra meydana gelen terör olaylarıyla ilgili, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nde basın toplantısı düzenledi. Terör olayları ile daha etkin mücadele etmek amacıyla sivil bir kuvvet kurma hazırlıkları içinde olduklarını anlatan İstanbul Valisi Erol Çakır, ‘‘Şimdilik yapılanması ve adı gizli tutuluyor. Ben buna 'Çekiç Güç' diyorum. Bu güç, sivil görevlilerden teşkil etmekte. Bir amir kontrolünde küçük ekiplerden oluşacak. Kalabalık iş merkezlerinde, yerleşim birimlerinde, sivil olarak halkın arasına karışıp, molotof, patlayıcı gibi eylemlere karşı, her an tetikte olacaklar. Kuvvetin eğitimine büyük öncelik ve önem veriyoruz’’ dedi.

Son günlerde yaşanan terör olayları nedeniyle alınan tedbirlerle ilgili İstanbul Valiliği tarafından hazırlanan tebliğ, 16 Mart tarihinden itibaren Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu tebliğe göre, alış veriş merkezleri, büyük mağazalar, eğlence merkezleri ve iş yerleri, 16 Nisan tarihine kadar, yangın merdivenlerini yaptıracaklar. Bu tedbirleri almayanlar, emirlere itaatsizliği içeren TCK'nın 526. maddesine göre yargılanmak üzere Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevkedilecek.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle