Gündem Haberleri

  Vatandaş hakkını aramıyor

  Hürriyet Haber
  22.12.2001 - 11:22 | Son Güncelleme:

  İstanbul'da İnsan Hakları İl Kurulu ile 32 ilçe kuruluna, kuruldukları Ocak 2001 tarihinden bu yana sadece 21 bireysel başvuru yapıldı.

  İstanbul İnsan Hakları İl Masası Başkanı Avukat Vildan Yirmibeşoğlu, diğer illerle birlikte İstanbul`da da il merkezi ve ilçelerde oluşturulan insan hakları kurullarının yeterince tanınmadığını kaydetti. Avukat Yirmibeşoğlu, "İl ve İlçe kurulları çok fazla tanınmadığı için sorunlar gelmiyor. Başvuru sayısı az" diye konuştu.

  İl Kurulu`na yıl boyunca 13 bireysel başvuru yapıldığını anlatan Yirmibeşoğlu, 32 ilçe arasında ise yalnız Üsküdar, Pendik, Kartal, Sarıyer, Tuzla, Kadıköy, Şişli ve Silivri ilçe kurullarına birer başvurunun geldiğini bildirdi.

  Yirmibeşoğlu, bireysel başvuruların yanı sıra TBMM İnsan Haklarınıİnceleme Komisyonu Başkanlığı, Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı ile çeşitli kurum ve kuruluşlardan gönderilen 44 başvuru ile başka birilden gelen bir başvuruyu da değerlendirdiklerini anlattı.

  NEZARETTE KÖTÜ MUAMELE

  Genellikle ``nezarethanelerde karşılaşılan kötü muameleyle`` ilgili başvurular yapıldığını anlatan Yirmibeşoğlu, girişimleri sonucu2 güvenlik görevlisi hakkında soruşturma başlatıldığını ve konunun yargıya intikal ettirildiğini kaydetti.

  Yirmibeşoğlu, aile içi şiddet dolayısıyla kadınlardan da başvurular geldiğini belirterek, ``Bunların büyük kısmı sorunlarını savcılığa götürmeyip uzlaşma yoluyla çözmek istiyor. Bu kişilerin başvurularını, istemedikleri için kayda almıyoruz. Onları yönlendiriyor, bir nevi danışmanlık yapıyoruz. Bu şekilde yaklaşık 11 başvuru geldi`` diye konuştu.

  Kurulun alanına girmeyen, yargı ya da idari yargının konusu olabilecek şikayetlerde vatandaşlara yol gösterdiklerini ifade eden Yirmibeşoğlu, zaman zaman da, ``vücuduna dinleme aygıtları yerleştirildiğini, doktorlar tarafından programlandığını ve kobay olarak kullanıldığını`` iddia eden, sonradan akıl hastası olduğu anlaşılan bir kişinin yaptığı gibi ``tuhaf`` başvurularla da karşılaştıklarını anlattı.

  HİÇ BAŞVURU OLMAYAN İLLER VAR

  TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkan Vekili Emre Kocaoğlu da, İstanbul`da insan hakları kurullarına yapılan başvurularla ilgili olarak ``Bu kadar başvuru, Türkiye şartlarında rekor. Hiç başvuru gelmeyen iller var`` dedi.

  Bu kurulların amacının, devlet ve vatandaşlar arasında güven ortamının yaratılması ve ihtilafların çözülmesi olduğunu belirten Kocaoğlu, ``kısa zaman içinde kafalardaki duvarı yıkmanın ve güven oluşturmanın kolay olmadığını`` söyledi.

  Kocaoğlu, kurullarda görev yapacak meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin yeterli katkıyı sağlamadıklarınıdile getirerek, şöyle devam etti:

  ``Bir senedir devlet vatandaşına kucak açmış, `gelin konuşalım, gel beni eleştir` diye. Vatandaş nasıl eleştirecek? Buralarda görev yapan sivil toplum örgütleri aracılığıyla... Fakat sivil toplum örgütlerinin bu kurullarda çok istekli olarak katkıda bulunmadığını görüyoruz. Hatta bazı meslek ve sivil toplum örgütleri, sırf devletle işbirliği yapar duruma düşmemek için bu kurullara katılmamayı tercih ediyor.``

  ÇÖZÜM YERİ KURULLAR

  Kocaoğlu, bazı vatandaşların şikayetlerini, sorunlarına çözüm bulamayacak kuruluşlara götürdüğünü belirterek, bu ihlalleri basından,yabancı basın ve kuruluşlardan öğrendiklerini kaydetti.

  Kocaoğlu, ``Bakıyoruz ki, söz konusu vatandaşımız bütün dünyaya müracaat etmiş ama kendi devletinin şikayet mekanizmasını kullanmamış.Dünyanın öbür ucundaki mahkeme, kuruluş ve dernekleri ayağa kaldırmadan önce burada zaten ayakta bir kuruluş var, gelin çözüme kavuşturalım. Eğer çözmek istiyorsak yeri burası`` diye konuştu.
    

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı