Gündem Haberleri

  Vassillis ile Alaettin'in dostluğu

  Hürriyet Haber
  19.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  VASSİLLİS ve Alaettin, Türk ve Yunan halklarının dost olması gerektiğine inanan iki genç. Vassillis, İstanbul kökenli bir babanın, Alaettin ise Selanik kökenli bir babanın çocuğu. Unutulmayacak deprem felaketi sonucu iki ülke arasında başlayan yakınlaşma çerçevesinde geçen ekim ayında öğrenci değişikliği programıyla Ankara'ya gelen 15 yaşındaki Atinalı lise öğrencisi Vassillis Topidis, haber programlarında iki ülkenin mutlaka dost kalması gerektiği konusundaki düşüncelerini dile getirdi. İzmir Ödemiş Hulusi Uçaçelik Anadolu Lisesi öğrencisi 16 yaşındaki Alaettin Çarıkçı da televizyonda gördüğü, kendisi gibi düşünen Yunanlı gençle arkadaş olmak istedi ve Vassillis'in okuluna mektup yazdı. İki genç, aralık ayında mektuplaşmaya başladı, sık sık telefonla konuştular ve arkadaşlıkları pekişti...

  Alaettin'le Vassillis'in dostluğunu öğrenen Atina Belediye Başkanı Başkanı Dimitri Avramopoulos, önceki gün İstanbul ve Atina arasında dostluk ve işbirliği protokolü için İstanbul'a gelirken yanında Vassillis'i de getirdi. Avramopulos ile işbirliği protokolüne imza atan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gurtuna da İzmir'de yaşayan Alaettin'i İstanbul'a davet etti. Böyece dostluğun kalıcı olmasında genç neslin önemine inanan iki başkan, iki genci İstanbul'da buluşturdu. İşbirliği protokolünü imzalarken de kendilerine günün anısına birer kol saati hediye ettiler.

  Avramopoulos, onlardan bu saatlere baktıklarında sadece saatin kaç olduğunu değil, Türk ve Yunan halklarının dostluklarının ne kadar uzun bir sürece dayandığını görmelerini istiyorlar. Başkanların aynı gün Hıdiv Kasrı'nda yediği yemek sırasında konuştuğumuz Vassillis ve Alaettin, bundan sonra birbirlerini ziyaret etmeyi planlıyorlar.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı