Gündem Haberleri

  Varyag kontrol altında

  Hürriyet Haber
  04.11.2001 - 08:24 | Son Güncelleme:

  Fırtına yüzünden halatı kopan ve Ege'de sürüklenen Varyag, kontrol altına alındı.

  Türk denizcilik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Ege Denizi'nde sürüklenen ''yüzer kütle'' üzerindeki personel, yedek donanım arasında yer alan polipropilen halatın ardından 2 tel halat daha attı.

  V
  aryag'ın baş tarafından atılan polipropilen halat, ''Havılai Champion'' römorkörü, 2 tel halattan biri de ''Nikolai Chiker'' römorkörü tarafından alındı.   Halatların römorkörlere bağlanmasının ardından Varyag'ın sürüklenmesi durduruldu.

  Varyag'dan atılan diğer tel halatın da asıl çekme işlemini yapacakolan ''Solana'' adlı römorkör tarafından yakalanmasına çalışılıyor. 

  Bu arada Yunan makamlarının ''Varyag'ın demir atması'' yolundaki talebinin ilk etapta Çinli yetkililerce kabul edilmediği, yüzer kütlenin kontrol altına alınmasıyla da bu uygulamaya gerek kalmadığı öğrenildi.


  SKYROS ADASI'NI SIYIRIP GEÇTİ
    
  Varyag'ın Türkiye temsilcisi Uğur Usanma geminin bir ara Skyros Adası'na çok yaklaştığını belirterek ''Skyros Adası'nı sıyırıp geçti. Bu nedenle bir ara alarma geçtik. Ancak, bir sorun olmadı'' dedi. 

  MÜRETTEBAT KURTARILDI  

  Varyag'ın 7 kişilik mürettebatının Yunan sahil güvenlik birimlerince kurtarıldığı bildirildi.
  Yunan Deniz Ticaret Bakanlığı, Super Puma tipi bir helikopterin Varyag'dan mürettebatı alarak Atina yakınlarındaki Elefsina'ya ve Skiros adasına götürdüğünü açıkladı.   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı