GeriGündem Van'daki vakalar kuş gribi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  38
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Van'daki vakalar kuş gribi

Van'daki vakalar kuş gribi
refid:883690 ilişkili resim dosyası

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Van'da tedavi gören hastaların kuş gribi olduğunu açıkladı.

/images/100/0x0/55ea92c7f018fbb8f888d439
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinden kuş gribi şüphesiyle Van Yüzüncüyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'ne getirilen hastalardan ikisinin kuş gribi yönünden pozitif bulunduğunu, diğer hastanın durumunun da şüpheli pozitif olduğunu açıkladı.

Bakan Akdağ, Sağlık Bakanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, aynı aileden iki hastaya ait örneklerin Refik Saydam Hıfzısıhha Enstitüsü Başkanlığı'nda ve Çapa Tıp Fakültesi üroloji laboratuarında incelendiğini belirterek, incelemede sonuçların “pozitif” olarak belirlendiğini kaydetti.

Akdağ, şöyle konuştu: “Bunlardan birisi hayatını kaybetmiş olan Mehmet Ali Koçyiğit. Zaten pozitif sonuçlar da Mehmet Ali Koçyiğit'in akciğerinden doğrudan alınan örneklerde tespit edilmiştir. Diğeri de Fatma Koçyiğit'tir. Onun da şu anda hastalığı ciddi bir durumdadır ve hastanede yatmaktadır.

Üçüncü vakanın bulguları şüpheli pozitif olarak bulunmuştur. Dolayısıyla her iki laboratuarın da pozitif olarak şu anda belirlediği vaka sayısı ikidir. Diğer bir vaka da şüpheli pozitiftir.”

8 HASTA TEDAVİ ALTINDA

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Faik Öner, Ağrı'nın Doğubayazıt İlçesi'nden kuş gribi şüphesiyle Van'a getirilen ve YYÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alınan hasta sayısının bugün itibariyle 8 olduğunu belirtti.

Kuş gribi tedavisinde uygulanan Tamiflu isimli ilacın pazartesi günü ellerine ulaştığını ve pazartesi gününden itibaren hastalara bu ilacın verildiğini vurgulayan Öner, vakanın kuş gribi çıkmasından sonra Doğubayazıt'tan yeni gelebilecek hastalar için daha özel bir tedavi uygulanacağını kaydetti.

Öner, “tahlil sonuçlarının pozitif çıkmasının kendilerini ürkütmediğini” ifade ederek, “Hastalığın kuş gribi olma ihtimali yüksekti. Bu bizi ürkütmedi. Başka viral bir hastalığın ortaya çıkması durumunda hastaların tedavisi değişebilirdi. Biz bundan sonra da tedaviye devam edeceğiz” dedi.

Öner, hastanelerinde tedavi gören 8 hastadan Fatma Koçyiğit'in sağlık durumunun ciddiyetini koruduğunu, diğer hastaların ise ayrı odalarda ve ayrı hemşireler gözetiminde tedavilerinin sürdüğünü sözlerine ekledi.

ÖNCE MANYAS SONRA AĞRI

Balıkesir Manyas'tan sonra Iğdır'ın Aralık İlçesi'nde ortaya çıkan kuş gribi (tavuk vebası), tedirginlik yaratırken, 359 hayvan bedeli ödenerek itlaf edildi.

Iğdır ın14 kilometre doğusunda Ermenistan, Nahcivanve İran a komşu olan Aralık İlçesi nde 15 Aralık günü 1000 kadar tavuğun telef olması üzerine Erzurum Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsün deki veteriner hekimler, incelemeler de bulunup hayvanlardan kan örnekleri aldı. Alınan örnekler, İzmir Bornova daki Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü ne gönderildi. Hastalıklı olduğu tahminedilen 359 kanatlı hayvan bedeli yetiştiriciye ödenerek itlaf edildi.

Bornova Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü nün 26 Aralık pazartesi günlü laboratuvar raporunda, Aralık'taki kanatlı hayvanlardaki hastalığın kuş gribi tavukvebası olduğu belirtildi. Açıklamada,hastalığın kuş gribi ve etkenin Avian Influenza A' virüsü H5 tipi olduğu vurgulandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle