Gündem Haberleri

  Van'da tifo kuşkusu

  Hürriyet Haber
  18.10.2008 - 21:15 | Son Güncelleme:

  Van merkez Erçek beldesinde yaşayan 139 kişi, tifo kuşkusuyla Van'daki hastanelere kaldırıldı.

  Alınan bilgiye göre, Erçek beldesinde kimi vatandaşlar, son 4 gün içinde yüksek ateş, başağrısı ve ishal yakınmasıyla Van'daki sağlık kurumlarına başvurdular.
  Hasta sayısında artış gözleyen Van İl Sağlık Müdürlüğü, tarama yapmak için bölgeye sağlık ekibi gönderdi.

  Sağlık Bakanlığı'ndan gelen doktorların da katıldığı çalışmalarda, gezici sağlık araçlarıyla beldede ev ev dolaşan ekipler, vatandaşları sağlık taramasından geçirdi.
  Çalışmalar sonucunda beldede yaşayan 139 kişi, tifo kuşkusuyla Van'daki hastanelere sevkedildi.

  Van İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Özer, gazetecilere yaptığı açıklamada, yüksek ateş, başağrısı ve ishal gibi yakınmalarla hastanelerde tedavi altına alınan 139 kişiden 51'inin çocuk olduğunu söyledi.

  Özer, bu hastalardan 88'inin hastaneye yatırıldığını, 51'inin ise tedavilerinin ardından taburcu edildiklerini vurgulayarak, “Hastaların sağlık durumunda endişe edecek birşey yok” dedi.

  Hastaların klinik ve laboratuvar bulgularının, tifo (salmonella) enfeksiyonuyla uyumlu olduğunu ifade eden Özer, şunları kaydetti:
  “Beldedeki sağlık taramasından sonra şebeke suyundan da örnekler alınarak incelemeye gönderildi. Beldeye su sağlayan depoda klorlama yapıldı ve belediyeyle koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Hastalığın önlenmesiyle ilgili gerekli çalışmalar ekiplerimiz tarafından yürütülmektedir.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı