Gündem Haberleri

  Van'da sahte diploma şebekesi çökertildi

  Gülay ÖZEK/ VAN, (DHA)
  09.11.2009 - 13:52 | Son Güncelleme:

  VAN Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekipleri tarafından yapılan operasyonda, para karşılığı çeşitli üniversite ve liselere ait sahte diplomalar düzenleyen 5 kişilik şebeke çökertildi. 4 kişi tutuklanarak cezaevine konulurken, 1 kişi aranıyor. Çeteyle bağlantılı olan bir kişinin de geçen hafta başka suçtan tutuklandığı ortaya çıktı.

  2 kişinin sahte lise diplomaları ile Özel Güvenlik Sertifikası aldıklarının bildirilmesi üzerine, Ruhsat İşlemleri Şube Müdürlüğü ekipleri araştırma yaptı. Alınan diplomalarının sahte olduğu anlaşılınca Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekipleri devreye girdi. Ekiplerin yaptığı araştırmaların ardından düzenlenen operasyonda, sahte diploma ve belgeleri, Van'da oturan M.F.Ö. ile damadı olan Ş.Y.'nin, İstanbul'da oturan ve 1 hafta önce başka bir olayla ilgili ‘dolandırıcılık’ suçundan tutuklanan F.Y. aracılığıyla hazırlattığı ve hazırlanan bu sahte evrakları M.S.A., D.G. ve F.K. ile piyasaya sürdükleri tespit edildi.

  Yapılan operasyonda gözaltına alınan M.F.Ö. ile adamları M.S.A., D.G. ve F.K. çıkarıldıkları mahkemece tutuklanırken, damadı Ş.Y.'nin ise arandığı belirtildi.
  Ekiplerin, İstanbul'da bir hafta önce tutuklanan F.Y.'nin evinde yaptığı aramalarda, 9 bin 808 üniversite ve liselere ait diploma, 1120 tanzim edilmemiş ustalık belgesi, 360 tanzim edilmemiş özel güvenlik görevlisi kimlik kartı, değişik isimler adına düzenlenmiş 12 üniversite diploması, farklı kurum ve kuruluşlara ait 58 mühür, farklı kurum ve şahıslara ait 79 kaşe, üzerinde Sağlık Bakanlığı'nın ibaresi bulunan sahte diploma yapımında kullanılan 21 bandrol, değişik kurumlara ait 14 boş kimlik kartı ve bunların yapımında kullanılan elektronik cihazlar ele geçirildi.

  Ekiplerin yaptığı çalışmalar sonunda, 12 kişiye ulaşıldığı bunlardan 6'sının çeşitli kamu ve kuruluşlarda memur olarak çalıştıkları ve sahte diploma kullanarak kadro derecelerini yükselttikleri, 1 kişinin sahte lise diploması ile Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS) girerek üniversiteyi kazandığı ve halen öğrenci olduğu, 1 kişinin sahte lise diploması ile bir hastanede memur olarak çalıştığı, 1 kişinin ise sahte özel güvenlik sertifikası ile bir bankada halen çalıştığını belirlendi.

  Ele geçirilen çok sayıdaki belgeler üzerinde adı gecen kişilerin adreslerinin tespit edilme ve ulaşılma çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Soruşturma devam ediyor.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı