Gündem Haberleri

  Van'da olaylar çıktı

  Gülay ÖZEK- Murat ÇAĞLAR/VAN, (DHA)
  07.01.2011 - 14:29 | Son Güncelleme:

  Hakkari Yüksekova'da 10 Aralık'ta jandarma araması sırasında bir kişinin yaralanmasını protesto eden bir grup, Van'da basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasının ardından olay çıktı. Gruptan polise polise taş atılması üzerine, polis göstericilere gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti. Olaylar sırasında 15 kişi gözaltına alındı.

  HAKKARİ’nin Yüksekova İlçesi’nde 10 Aralık 2010 tarihinde jandarma tarafından durdurulan araçlardan indirilip üst araması yapılmak istenirken, kendi kendisini vurup yaralandığı iddia edilen Sedat Karadağ ile ilgili bugün Van’da hastane önünde basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamanın ardından bir grup, polise taş atınca olaylar çıktı. Polis göstericileri göz yaşartıcı bomba ve tazyikli suyla dağıtırken, 15 kişi de gözaltına alındı.

  Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, 10 Aralık gecesi İpekyolu Caddesi Anadolu Lisesi karşısında Aziz Sevmiş yönetimindeki minibüsle, plakası ve sürücüsü belirlenemeyen bir otomobili durdurup üst araması yapmak üzere iki araçta bulunan 9 kişiyi aşağı indirdi. Bu sırada grup arasında bulunan BDP Gençlik Kolları sözcüsü olduğu belirtilen 33 yaşındaki Sedat Karadağ, iddiaya göre üzerinde taşıdığı tabancayı çekip kendini vurdu. Kanlar içinde yere yığılan Karadağ ağır yaralandı. Yüksekova Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Karadağ, daha sonra da askeri helikopterle Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

  Karadağ’ın hastanedeki tedavisi sürerken, bugün, olayla ilgili BDP Van Milletvekili Özdal Üçer ile Hakkari Milletvekili Hamit Geylani ile BDP’li bazı belediye başkanları basın açıklaması yaptı.

  Milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ve yaklaşık 200 kişi açıklamanın yapacağı YYÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’ne kadar yürüdü. Yürüyüş boyunca kalabalık, "Gençlik Apo’nun fedaisidir", "Biji serok Apo (Yaşasın Apo)" sloganları atarken, üzerinde Türkçe "intikam" anlamına gelen Kürtçe "Tolhildan" yazılı bir bez afiş taşındı. Bu sırada bazı kişiler tarafından maytap atılması da gerginliğe neden oldu. Van milletvekili Özdal Üçer bu sırada gerginliğin yaşanmaması için kalabalığa "Oturun" talimatı verdi. Üçer’in talimatına uyan kalabalık bir süre caddede çökeldikten sonra yürüyüşünü sürdürdü.

  Kalabalık hastane önünde bir araya geldi.

  Burada, BDP seçim otobüsü üzerinde kalabalığa ilk Van Milletvekili Üçer hitap etti. Üçer, Kardağ’ın tutuklu olarak hastanede tedavi görmesine tepki gösterdi. Halen tedavi görmesine rağmen açlık grevi yapan Karadağ’a da seslenen Üçer, kendisini yalnız olmadığını ve tüm Kürt halkının onula beraber olduğunu söyledi. Milletvekili Üçer, "Kürt halkının dili, gençleri, kadınları, kesk-sor-zer (yeşil-kırmızı-sarı) renkleri sizi neden rahatsız ediyor. Kürtler binlerce yıldır özgürlük uğruna, ölümlere, zümlümlere direndi. Ama Kürt halkının onurlu mücadelesi, Kürt halkını özgürlüğüne kavuşturacaktır. Ölümler, zülümlerle Kürt halkının önünü kesemediniz. Bundan sonra da kesemeyeceksiniz" dedi. BDP Hakkari Milletvekili Hamit Geylani ise konuşmasını Kürtçe olarak yaptı.

  OLAYLAR ÇIKTI

  Yapılan konuşmaların ardından da kalabalık dağıldı. Kazım Karabekir Caddesi üzerinde yürüyen 30 kişilik bir grup, bu sırada geniş güvenlik önlemi alan polise taş atmaya başladı. Bunun üzerine polis müdahalede bulundu. Göstericiler tazyikli su ve gözyaşartıcı bombalarla dağıtılmaya çalışılırken, göstericiler de taş atarak karşılık verdi. Caddedeki olaylar bir sürede ara sokaklarda kovalamacalar bir süre devam etti.

  15 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

  Kazım Karabekir Caddesi’ndeki olaylar sırasında gösterici bir grup bir mağazaya girdi. Polisler, mağazadaki 15 kişiyi yaka paça gözaltına aldı. Bu sarada bir kadın gösterici de baygınlık geçirdi. Olaylar polisin aldığı güvenlik önlemlerı sayesinde yaklaşık 1 saat içerisinde sona erdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı