Gündem Haberleri

  Van'da kuş gribi şüphesiyle gözaltına alınan iki kişi daha yoğun bakımda

  A.A.
  03.01.2006 - 15:01 | Son Güncelleme:

  Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'nde Yoğun Bakım Servisi'nde bulunan Fatma Koçyiğit'in ardından, sağlık durumu ciddileşen kardeşi Hülya Koçyiğit de bu servise alındı.

  YYÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Faik Öner, cumartesi ve pazar günleri Ağrı'nın Doğubayazıt İlçesi'nden Van'a getirilerek, hastanelerinde tedavi gören hastaların sağlık durumuyla ilgili gazetecilere açıklama yaptı. Prof. Dr. Öner, hastalardan M. Ali Koçyiğit'i, Pazar günü kaybettiklerini anımsattı.

  Hastalardan Fatma Koçyiğit'in sağlık durumunun ciddileşmesi üzerine dün yoğun bakım ünitesinde solunum pompasına bağlandığını ifade eden Prof. Dr. Öner, bugün de Hülya Koçyiğit'in, akciğerindeki sorunun ilerlemesi üzerine solunum pompasına bağlandığını bildirdi.

  Hastaların ilerleyen akciğer enfeksiyonunda, solunumlarına yardımcı olmak için solunum pompasına bağlandığını ifade eden Prof. Dr. Öner, “Ancak şunu da belirtmeliyim ki henüz sebebini bilmediğimiz bir etkenle akciğerde ciddi bir enfeksiyon ilerlemesi söz konusudur” dedi.0

  “TEDAVİLERDEN HENÜZ SONUÇ ALAMADIK”

  Prof. Dr. Ahmet Faik Öner, dün Sağlık Bakanlığı'ndan hastaların kuş gribi olmadığını gösteren testlerin gelmesinin kendilerini rahatlattığını belirterek, şöyle konuştu: “Ama biz bununla birlikte bu olaya sebep olacak bütün etkenleri göz önüne alarak, viral ve bakteriyal dediğimiz bütün etkenlere yönelik tedaviler veriyoruz. Buna rağmen tedavilerden henüz bir sonuç alamadık. Hastaların akciğer bulgularında ilerleme söz konusudur.”

  Bir gazetecinin “Daha önce buna benzer vakalarla karşılaşmış mıydınız?” sorusu üzerine Prof. Dr. Öner, daha önce buna benzer vakalarla hastalar bazında teker teker karşılaştığını, fakat ilk defa 4 kardeşte de benzer bulgularla seyreden bir tablo gördüklerini belirtti. Prof. Dr. Öner, gazetecilerin, “Kuş gribi zatürreye çevirir mi?” sorusuna, zatürrenin birçok nedeni bulunduğunu, bunların bir kısmının viral, bir kısmının bakteriyal, bir kısmının da mantara bağlı olduğunu, ancak bu hastalarda, daha çok akciğer enfeksiyonu olduğunu düşündükleri ve adını koyamadıkları bir virüs tarzı ile karşılaştıklarını söyledi.

  Sağlık Müdürlüğü ile koordinasyon içinde olduklarını kaydeden Prof. Dr. Öner, yaşamını yitiren hasta ile durumu ağır olan 2 hastanın akciğer sıvılarından aldıkları örnekleri, Ankara Hıfzısıhha Enstitüsü'ne gönderdiklerini bildirdi.
  Prof. Dr. Öner, “Hastaların durumu sizi korkutuyor mu ve kuş gribi şüphesi halen var mı?” sorusuna ise doktor olarak hastaların durumundan endişe ettiklerini, ancak hastaların herhangi bir yere sevkinin söz konusu olmadığını ifade etti. Prof. Dr. Öner, ilk tetkiklerin kuş gribi olmadığını gösterdiğini, ancak yine de yüzde 1 bile olsa tüm ihtimalleri değerlendirdiklerini söyledi.

  Hastaların yoğun bakım ünitesinde özel bir odada tedavi edildiğini belirten Prof. Dr. Öner, bu odanın diğer hasta odalarıyla temasının söz konusu olmadığını, hastaların ayrı hemşirelerle ve ayrı şartlarda tedavi edildiğini sözlerine ekledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı