Gündem Haberleri

  Van'da "göl mü, deniz mi" tartışması

  Hürriyet Haber
  21.02.2011 - 12:26 | Son Güncelleme:

  Kılıçdaroğlu'nun "Van Denizi’ni ilk kez çocukluğumda burada gördüm" açıklaması yeni bir tartışmayı da beraberinde getirdi.

  VAN GÖLÜ'NİN ESKİ ADI: TATVAN DENİZİ

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ’Siyasette Barış Stratejisi’ toplantısına katılmak üzere geldiği Van’da, Van Gölü’nden ’Van Denizi’ olarak söz etmiş."Van Denizi’ni ilk kez çocukluğumda burada gördüm. Vapura burada bindim. Bu yüzden Van’ın bendeki yeri çok özeldir” demişti.

  BAŞBAKAN: “VAN GÖLÜ NE ZAMAN DENİZ OLDU”

  Kılıçdaroğlu’nu eleştiren Başbakan Erdoğan ise CHP Liderinin açıklamasını “Çocukluğunda Van Denizi'nde ilk defa vapura binmiş. Van Gölü ne zaman deniz oldu ben bilmiyorum; böyle bir durum var. Kılavuzunuz doğru olmayınca, gölü de deniz zannedersiniz” şeklinde değerlendirmişti.

  TEKİN: "GENEL BAŞKAN HALK DİLİNİ KULLANIYOR"

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, “Tüm Vanlıların Van Gölü'ne deniz demesi gibi, Şivan Perver'in 'Behra Vane' türküsü gibi Sayın Genel Başkanımız da 'Van Gölü' değil 'Van Denizi' demektedir” dedi.

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da eleştirdiği, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasında Van Gölüne 'Van Denizi' demiş olmasına açıklık getirerek şu açıklamayı yaptı:
  “Biz kapalı kapılar ardında ne söylüyorsak halk içinde de onu söylüyoruz. Örneğin tüm Vanlıların Van Gölüne 'deniz' demesi gibi, Şivan Perver'in 'Behra Vane' türküsü gibi Sayın Genel Başkanımız da 'Van Gölü' değil 'Van Denizi' demektedir. Bu, halkın dilidir. Şivan Perver'in koluna girmek, halkı kandırmak için onunla görüntü vermek, halkın dilini konuşmayanların her zaman ki iki yüzlülüğünü yansıtmaktadır. Biz halkın dilini de konuşur, halkın türküsünü de söyleriz.

  VAN VALİSİ: "DENİZ OTOBÜSÜ GELİYOR"

  Siyasilerin Van Gölü ile ilgili tartışması sürerken geçtiğimiz günlerde Van Valisi Münir Karaloğlu'nun açıklaması tekrar gündeme geldi.

  Karaloğlu Van Gölü'nde deniz otobüsü seferleri başlayacağını söylerken, "Van denizinde yapımına başlanan iskelelerin tamamlanması, deniz üstü araçların yenilenmesi ve hızlı deniz araçlarının su ile buluşması lazım. Son yıllarda maalesef Van denizinin kullanımında çok büyük sıkıntı var. Biz de bu sıkıntıyı gördüğümüz için son bir yıldır Van Gölü sahiline 6 iskele yaptırdık. Bunlar olmadan Van denizini kullanamazsınız. Yani denizle ilgili altyapıyı tamamlamadan üstyapıda bir iş yapmanız mümkün değil. Van denizinde çok büyük eksikliğini hissettiğimiz, küçük araçların, gezinti araçlarının park edeceği, kışlayacağı bir marinamız yoktu. Milletvekillerimizin de çok ciddi gayretleri ile Van-Edremit'te 10 milyon bütçeli bir marina yapılması, 2011 yılı bütçesine konuldu. Şu anda projesi yapılıyor. İnşallah bahar döneminde ihalesi yapılacak ve bu yıl inşaatına başlanacak. Bu yıl içerisinde inşaatı bitmeyebilir ama önemli olan bunun başlamasıydı. Çalışmanın tamamlanmasıyla Van denizi ilk marinasına kavuşmuş olacak" demişti.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı