Gündem Haberleri

  Van'da Büyükşehir olma heyecanı

  A.A
  30.05.2011 - 13:23 | Son Güncelleme:

  Büyükşehir statüsüne kavuşacak iller arasında yer alan 1 milyon 35 bin 418 nüfuslu Van'da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklaması mutluluk yarattı.

  TMMOB Mimarlar Odası Van Şubesi Başkanı Dr. Şahabettin Öztürk, yaptığı açıklamada, Van'ın Doğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük illerinden biri olduğunu belirterek, kentin sadece nüfus olarak değil, bölge olarak da stratejik bir konuma sahip olduğunu söyledi.

  Van'ın büyükşehir olması için oda olarak yıllarca çeşitli girişimlerde bulunduklarını belirten Öztürk, şöyle devam etti:
  “Van'ın nüfusu göç nedeniyle son yıllarda 4 katına çıkmıştır. Bu nedenle yerel yönetimlerin halka sağlıklı hizmet sunması, pek mümkün görülmemektedir. Bu amaçla Van'ın merkezinin yanı sıra Bostaniçi, İskele ve Edremit kesimlerinde de birer belediyenin olması hizmet bakımımdan kaçınılmazdır. Dolayısıyla hükümetin yapmış olduğu bu çalışmayı destekliyoruz. Van'ın Büyükşehir olmasıyla bu güçlerin kentin kronikleşmiş sorunlarını, birlikte çözeceği inancındayım.”

  Van Ticaret Borsası (VATBO) Başkanı Feridun Irak da, Van'ın, Türkiye'nin nüfus ve alan bakımından büyük illerinden biri olduğunu belirterek, “Van, yoğun bir göç alıyor. Çok hızlı altyapı ihtiyacı var. Büyükşehir olması durumunda, bu hizmetleri daha da hızlı bir şekilde alacağı anlamına geliyor. Çünkü bütçeden daha çok pay alacaktır. Diğer belediyelerin almış olduğu kararlar, bir denetime tabi tutulacaktır. Bu da imar planının, daha doğru uygulanması anlamına geliyor. İlimizin büyükşehir olması, daha iyi hizmet ve bütçeden daha fazla pay anlamına geliyor. Van daha kültürlü ve modern bir kent olacak. Bunu, büyük bir heyecanla bekliyoruz” dedi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı