Gündem Haberleri

  Van'da 200 kanatlı hayvan itlaf edildi

  A.A.
  05.01.2006 - 10:31 | Son Güncelleme:

  Van Valisi Niyazi Tanılır, Van'da Yalım Erez Mahallesi'nde yaklaşık 200 kanatlı hayvanın itlaf edildiğini söyledi.

  Van Valisi Niyazi Tanılır, Doğubayazıt'tan Van'a getirilen hastalarda kuş gribi virüsü bulunduğunu, Van'da da iki gün önce Yalım Erez Mahallesi'nde yaşayan bir kişinin aynı şüpheyle Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alındığını hatırlatarak, bu kişinin yaşadığı mahallede gerekli önlemi aldıklarını bildirdi.
  Alınan karar üzerine dün gece saatlerinden itibaren Yalım Erez Mahallesi'nde yaklaşık 200 hayvanı itlaf ettiklerini ifade eden Tanılır, şöyle devam etti:

  “Bu çerçevede, ilimizde ileride tedavisi mümkün olmayan durumların ortaya çıkmaması için tedbirlerimizi alıyoruz. İl Hıfzıssıha Kurulu ve Hayvan Sağlığı Zabıtası'nın kararıyla Van'da canlı hayvan hareketini yasakladık. Bu hayvanların semt pazarları,, hayvan pazarları ve yerleşim birimleri arasındaki hareketi engellenmiştir. Veteriner Sağlık raporu alınan hayvan dışında canlı hayvan satışı ve hareketi yasaklanmıştır. Bunun dışında hayvan sahiplerinin ikinci bir emre kadar hayvanlarını kapalı mekanda tutma kararı alındı.”

  Vatandaşların canlı kanatlılarla temasa geçmemesi gerektiğine işaret eden Tanılır, hastalık şüphesi taşıyan hayvanların en kısa sürede gerekli kurumlara bildirilmesi gerektiğini kaydetti. Vali Tanılır, ekonomik kaygılardan dolayı bazı kişilerin, hastalık şüphesi taşıyan hayvanları sakladığını ve durumu yetkililere bildirmediğine de dikkat çekerek, “İtlaf edilen hayvanların parası sahiplerine ödenecektir. Vatandaşlar bu konuda rahat olsunlar. Bunun için vatandaşlara yazılı güvence de veriyoruz” diye konuştu.

  Tanılır, şüpheli görülen alanlara görevli ekipler dışında kimsenin girmesine izin verilmeyeceğini belirterek, alınan önlemler kapsamında basın mensuplarının da bu alanlara girmesine müsaade edilmeyeceğini kaydetti.
  Kuş gribi tedavisine yönelik ilaç sıkıntısının yaşanmadığını, Sağlık Bakanlığı'ndan dün gelen ekiplerin gerekli miktarda ilaç getirdiğini anlatan Tanılır, Doğubayazıt'tan getirilen hastalar için Erzurum'dan ilaç istendiğini ve kısa sürede ellerine ulaştığını vurguladı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı