Gündem Haberleri

  Van ve Hakkari'de yaşam normale döndü

  Behçet DALMAZ/ HAKKARİ- VAN, (DHA)
  21.10.2008 - 11:29 | Son Güncelleme:

  İmralı Cezaevi'nde ömür boyu hapis cezasını çeken teröristbaşı Abdullah Öcalan'a fiziksel baskı uygulandığı iddasıyla Van'da kısmen, Hakkari, Yüksekova ve Şemdinli'de tamamen kapalı olan kepenkler bugün açıldı. Yasadışı gösterilerde 1 kişinin yaralandığı Hakkari'de, Belediye Başkanı DTP'li Kazım Kurt esnafı gezerek kepenklerini açmasını istedi. Van'ın Başkale İlçesi’nde ise aynı gerekçelerle kepenkler bugün açılmadı.

  Öcalan'a fiziksel baskı yapıldığı iddiasıyla 3 gün boyunca gerginliğin görüldüğü Hakkari, Yüksekova ve Şemdinli'de kepenkler açılmazken Van ve Erciş İlçesi ile Hakkari kent merkezi ve Yükseova İlçesi'nde göstericiler ile polisler arasında gerginlik görüldü. Barikat kurup lastik yakarak slogan atan ve Hakkari'de AKP İl binasını taşlayan gruba polisler müdahale ederken göstericiler taşla karşılık vermişti.

  Gece geç saatlere kadar Hakkari'de süren olaylarda 1 kişi başına isabet eden kurşunla yaralandı. Helikopterle Van'a kaldırılan ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alınan 30 yaşındaki Adil Özatak'ın tedavisi sürüyor.

  Yüksekova ve Şemdinli'de bu sabahtan itibaren işyerleri açılırken, Hakkari'de ise Adil Özatak yaralandığı gerekçesi ile sabah saatlerinde yine kepenkler açılmadı. Belediye Başkanı Kazım Kurt ve yardımcısı İsa Bor kent merkezinde dolaşarak esnaftan işyerlerini açmalarını istedi. Bunun üzerine de işyerleri açılırken, Hakkari'de de yaşam normale döndü. Van'da ve olayların görüldüğü Erciş İlçes'nde ise sabah saatlerinden itibaren işyerlerinin tümü açıldı.

  Teröristbaşı Abdullah Öcalan'a fiziksel baskı uygulandığı gerekçesiyle bugün de Van’ın Başkale İlçesi'nde kepenkler açılmadı. Fırın ve eczaneler dışında işyerlerinin kapalı olduğu Başkale İlçesi'nde, geniş önlemler alındı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı