Gündem Haberleri

  Van ve Erciş'te ders zili çaldı

  Fevzi KIZILKOYUN- Gülay ÖZEK- Murat ÇALAR- Kenan AŞÇIOĞLU/ ERCİŞ(Van), (DHA)
  02.01.2012 - 12:21 | Son Güncelleme:

  Depremin vurduğu Van merkez ve Erciş İlçe merkezinde 110 bin öğrenci için bugün ilk ders zili çaldı ve 70 günlük suskunluğun ardından okullarda çocuk sesleri yankılandı.

  Ancak, bazı çadır ve konteynır sınıflarda 3-5, bazılarında ise 15-20 öğrenciyle eğitime başlanırken, bazı yerlerde öğretmenlerin gelmediği görüldü. Uzun aradan sonra ilk ders gününde öğretmen ve öğrencilerin oldukça heyecanlı olduğu gözlendi. Okullardaki ilk ders, ’Afet eğitimi’ oldu.

  Van ve Erciş’de 23 Ekim 2011’de meydana gelen Richter ölçeğine göre 7.2 büyüklüğündeki deprem ardından il merkezi ve Erciş İlçe merkezinde ara verilen eğitime bugün yeniden başlandı. 250 okuldan 63’nün kullanılamaz durumda olduğu Van merkez ve Erciş İlçesi’nde yetkililer, deprem öncesi durumunu muhafaza eden okulların eğitime açıldığını, eğitime açılan bu okulların da iki kez Milli Eğitim Bakanlığı, bir kez de üniversiteler tarafından incelendiğini söyledi.

  110 BİN ÖĞRENCİ DERS BAŞI YAPTI

  Yaklaşık 181 bin öğrencinin bulunduğu Van Merkez ve Erciş İlçesi’nde 71 bin öğrencinin çeşitli kentlerde eğitime başladığı, bugün de 110 bin öğrencinin ders başı yaptığı belirtildi. Kimilerinin anne ve babalarıyla kimilerinin de taşımalı sistemle geldiği konteynır ve çadır sınıflardaki öğrencilerin oldukça heyecanlı olduğu gözlendi. Bazı çadır ve konteynır sınıflarda 3-5 bazılarında ise 15-20 öğrenci eğitime başladı. Bazı sınıflara ise öğretmenlerin gelmediği görüldü.

  ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ HASRET GİDERDİ

  Birçok sınıfın boş olduğu ilk ders gününde, öğretmen ve öğrenciler hasret giderdi.

  VAN VE ERCİŞ'TE OKULLAR AÇILDI / FOTO GALERİ

  Öğretmenler, öğrencilerin çoğunun şehir dışına taşındığını, kalanların yeniden derse adaptasyonlarının zaman alacağını söyledi. Bir süre konteynır ve çadır sınıflara ’Alışma dönemleri’ni olacağını belirten öğretmenler, bunun hem kendileri, hem de öğrenciler için zaman alacağını anlattı. Öğrenciler aylar sonra tekrar okullarına kavuştuklarını, arkadaş ve öğretmenleri ile tekrar bir araya gelmekten mutlu olduklarını söyledi.

  VALİ KARALOĞLU DERS ZİLİ ÇALDI

  Van Valisi Münir Karaloğlu, Emin Paşa İlköğretim Okulu’na gelerek eğitimi başlattı. Öğrenciler tarafından çiçeklerle karşılanan Vali Karaloğlu, sınıfları gezerek öğrencilere hediyeler dağıttı. Vali Karaloğlu, "Öğretmenlerimiz zaten fedakârlık gösteriyordu. Şimdi bu şartlarda biraz daha fedakârlık bekliyoruz. Öğrencilerimiz okullarına kavuşmanın sevinicini yaşıyor. Şimdi biraz hızlandırılmış eğitime başlanacak. Kaybettiğimiz zamanın telafisi için, eğitim açığının giderilmesi için hızlı bir eğitim programına geçeceğiz" dedi.

  Van merkez ve Erciş’in dışındaki 10 ilçede 5 Aralık, köylerde ise 26 Aralık 2011’de eğitime başlanmıştı. Sıkıntılı başlayan eğitimde öğrencilere ilk ders olarak da afet eğitimi verildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı