Gündem Haberleri

  Van Valiliği’nden havai fişek açıklaması

  DHA
  05.09.2015 - 22:51 | Son Güncelleme:

  VAN Valiliği, son günlerde yaşanan terör eylemleri çerçevesinde, halk arasında havai fişek olarak bilinen piroteknik maddelerin satışı, bulundurulması ve kullanımına ilişkin bir düzenleme yapıldığını açıkladı.

  Van Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, halk arasında havai fişek, işaret fişeği, maytap, gök yıldızı gibi adlarla bilinen piroteknik malzemelerin hiç kimsenin evinde, iş yerinde veya üzerinde bulunduramayacağı belirtildi. Açıklamada, bu malzemeleri satan iş yerlerinin, yaşları ne olusra olsun hiç kimseye satamyacakları belirtilerek şöyle denildi:

  "Bu malzemeleri kullanmak üzere Valiliğe başvuran hiç kimsenin izin talebi olumlu karşılanmayacaktır. Hiçbir kurum ve kimse gösteri maksadıyla da olsa hiçbir şekilde bu malzemeleri kullanamayacaktır. Yasakları ihlal edenler hakkında derhal adli ve idari işlem yapılacaktır. Düğünlerde vs. eğlencelerde bu maddelerin düğün veya eğlence herhangi bir düğün salonu vb. tesislerde kullanılması durumunda tesis yetkilileri hakkında; mahalle aralarında yapılacak düğün, nişan gibi eğlencelerde düğün sahipleri ve bu maddeleri kullananlar hakkında adli ve idari işlem yapılacaktır. Bu maddeleri izinsiz olarak bulunduranlar hakkında TCK 174. Maddesine göre adli işlem yapılacaktır. Bu maddeleri genel güvenliği tehlikeye sokacak şekilde kullananlar hakkında ise TCK 170. Maddesine göre adli işlem yapılacaktır. Herhangi bir şekilde toplumsal etkinlikler sırasında, sonrasında veya bireysel olarak mahalle aralarında, sokaklarda ve caddelerde vatandaşlarda korku yaratacak şekilde bu maddeleri sağa sola veya güvenlik kuvvetlerinin üzerine atanlar hakkında da aynı madde çerçevesinde yasal işlem yapılacaktır. Bu maddeleri satmakla yetkili olmakla beraber, Valilik kararına aykırı şekilde satış yapan veya bu malzemeleri bulunduran işletmeler hakkında ruhsatların iptali için işlem başlatılacaktır."

  Valilik, taşınması, satılması, herhangi bir şekilde başkasına devir edilmesi ve kullanılması yasaklanan maddelerin ise şunlar olduğunu açıkladı:

  "1- Şenlik ve işaret fişekleri 2-Oyun ve eğlence aracı olarak ısı, ışık, ses, gaz veya duman ya da bunların kombinasyonu yoluyla bir etki yaratacak maddeler 3-El maytabı, çanak maytabı gibi her türlü maytaplar 4-Şenlik, işaret, aydınlatma ve veri işaret fişekleri 4-Havai fişekler, patlaklı ve yıldızlı roketler ve kestane fişekleri gibi her türlü fişek ve roketleri 5-Sinyal, gök yıldızlı, kestaneli, renkli ve renksiz duman ve sis bombaları ile hakem bombası ve yer topları 6-Ateş çemberi, rozet güneşi, kayan güneş gibi her türlü döner mamuller 7-Altın ve gümüş yağmuru, romen kandili, serpantin, mızrak, çin ateşi gibi şenlik malzemeleri 8-İçinde taneli kara barut bulunan çeşitli hayvan figürleri şeklindeki eğlence malzemeleri 9-Adi fırfır, çiçek yağmuru, İspanyol maytapları ve şenlik mumları 10-Şerit halindeki k?ğıt kapsüller, oyuncak tabanca mantarları ve mukavva kapsüller."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı