Gündem Haberleri

  Van-Tebriz tren seferleri başlıyor

  Hürriyet Haber
  26.07.2001 - 15:56 | Son Güncelleme:

  Van-Tebriz tren seferleri yarın başlıyor. Van Valisi Durmuş Koç, seferlerin Van'da turizm ve ekonomiyi canlandıracağını belirtirken, TCDD Genel Müdür Yardımcısı Cevdet Söyler bölgeye yeni yapılacak tesisler ile eski tesislerin onarımına 2.5 trilyon lira ödenek aktarıldığını söyledi.

  Van Valisi Durmuş Koç, Van-Tebriz tren seferlerinin yarından itibaren başlayacağını belirterek, ''Bu seferlerin başlaması Van'da turizm ve ekonomiyi canlandıracak'' dedi. TCDD Genel Müdür Yardımcısı Cevdet Söyler ise  bölgeye yeni yapılacak tesisler ile eski tesislerin onarımına 2.5 trilyon lira ödenek aktarıldığını bildirdi.

  Van Valisi Durmuş Koç, düzenlediği basın toplantısında Başbakanlık  Müsteşar Danışmanı Ömer Yıldız, Devlet Demir Yolları Genel Müdür Yardımcısı Cevdet Söyler ile yönetim kurulu üyeleriyle birlikte İran'ın Tebriz kentine gittiklerini söyledi.

  Vali Koç, yapılan görüşmeler sonucunda, Vanlıların uzun zamandan bu yana talep ettikleri  Van-Tebriz tren seferlerinin başlatılmasıyla ilgili görüşmelerde bulunduklarını belirterek şöyle konuştu:

  ''Yapılan görüşmeler sonucunda söz konusu seferlerin 27 Temmuz 2001 tarihinden itibaren başlaması konusunda protokol imzalandı. Daha önce başlatılan Tahran-İstanbul tren seferleri Van için bir şey ifade etmiyordu. Ancak Tebriz-Van seferleri tamamen Van'a yönelik bir çalışmadır. Bu seferlerin başlaması bavul ticaretini beraberinde getirecek. Ekonomik ve turizm  bakımından Van'a büyük fayda sağlayacaktır. İki ülkeye hayırlı olmasını diliyorum.'' 

  TCDD Genel Müdür Yardımcısı Cevdet Söyler ise  Van'ın terörden dolayı büyük göç aldığını ve ekonomik anlanda büyük sıkıntı çektiğini belirterek şunları söyledi: 

  ''DDY bu sıkıntıları gözönüne alarak bu projeyi hayata geçirdi.  Şimdilik haftada bir gün karşılıklı olarak Van-Tebriz arasında tren seferleri yapılacaktır. Talebe göre sefer sayısı haftada 5'e de çıkabilir.  Van-Tebriz tren seferleri bavul ticareti yapanların zaman kaybını da önleyecektir.

  Yolcular, Van-Tebriz arasındaki 350 kilometrelik yolda güvenli bir seyahat imkanı bulacaktır. Çevre illerde dahil büyük ekonomik kazanç  getirecektir.  Daha önce başlatılan Tahran-İstanbul  seferlerinde bugüne kadar 5 bin 500 yolcu seyahat etti. Bu da bizim için çok önemli bir rakamdır. Öncelikle atıldurumdaki tesislerimiz de  yeniden onarıldı ve hizmete sunuldu.

  Ayrıca sınır bölgelerimizdeki bekleme salonlarını modern hale getirmeyi amaçlıyoruz. Bu ekonomik krize rağmen,  yeni yapılacak tesisler ve onarılacak tesisler için 2.5 trilyon lira ödenek aktarıldı. Tesislerimizin tümü Avrupa standartlarına getirilecek ve yolcunun her türlü ihtiyacına cevap verebilecektir. DDY olarak Kazakistan, Özbekistan gibi ülkelere de açılacağız. Buralardan gelen yolcularda Tahra-İstanbul trenini kullanacaklar. Türkiye için önemli bir konudur. Yeni tesislerimiz ve onarımlar bu yılın sonuna kadar tamamlanacaktır. Bölgenin coğrafi yapısını da gözönüne alarak  yeni tesisleri prefabrik yapacağız.''

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı