GeriGündem Van: Tayyip gelir oyları götürür
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Van: Tayyip gelir oyları götürür

Van'da kiminle konuşursanız konuşun, ilk kez ‘‘aşiretlerden arınmış bir seçim’’den söz ediyor. Vanlılar artık, oylarının adreslerini aşiret reisleri değil, kendilerinin belirleyeceklerini söylüyor.

Van'daki bu değişimin, partilerin adaylarda aradığı özelliklere kadar yansıdığı gözleniyor. Bu da, 3 Kasım seçimlerinin sonucuna bağlanıyor. Son seçimlerde aşiret faktörünün sandığa fazla yansımaması, bu değişimin en önemli nedeni olarak gösteriliyor.

PARTİLER HINCAHINÇ

İşsizliğin etkisi her yerde hissedilen Van'da, yüzler hiç gülmüyor. Buna karşın, partilerin seçim ve il merkezleri, hıncahınç dolu.

Parti merkezlerini dolaşırken, paralı partilerle parasızların ayrımı kolayca yapılabiliyor.

Bazı adaylar, seçim merkezlerini bol katlı, deri koltuklu lüks binalarda, bazıları da hasır tabureli, çayhanelerde oluşturmuş.

Aynı farklılığı, partilerin il merkezlerinde de görmek mümkün.

DEHAP-AKP YARIŞIYOR

Vanlılara ‘‘Seçimi kim kazanır’’ diye sorduğunuzda ya DEHAP ya da AKP yanıtını alıyorsunuz.

Bunda da mevcut Belediye Başkanı Sahabettin Özarslaner'in 28 Mart seçimlerinde yeniden aday olmamasının etkisi açıkça görülüyor. Özaslaner, aday olmayarak SHP'yle seçim ittifakına giden DEHAP adayı Mesut Öztürk'e rahat bir nefes aldırmış. DEHAP İl Başkanı Hasan Özgüneş, Özarslaner'in ‘‘bölücü olmamak’’ için adaylığını koymadığını söylüyor.

Ancak, ‘‘Aday olsa da oylarımız bölünmezdi’’ demekten de kaçınmıyor. Toplu Konut İdaresi'ndeki Müsteşar Yardımcılığı görevinden ayrılıp AKP adayı olan Burhan Yenigün'ün seçim vaatlerinin başında altyapı ve konut yapma geliyor.

Ayrıca, Van Gölü'nü kirlenmekten kurtaracak arıtma tesislerini kurmak da projeleri arasında yer alıyor.

İran doğalgazını istiyorlar

Ağır kış şartlarından bunalan Vanlılar, seçilecek yeni başkandan öncelikle İran doğalgazını Van'a getirmesini istiyor. Bu yolla, yakacak masraflarının büyük ölçüde azalacağına inanıyor. Ayrıca, kapatılan fabrikaların yerine, yeni iş alanlarının yaratılması ve sınır kapısının yeniden karayolu taşımacılığına açılması da öncelikleri arasında yer alıyor.

DEHAP’a karşı proje

AKP adayı Burhan Yenigün, Van'da seçimleri DEHAP'ın adayı Mesut Öztürk'e bırakmaya pek niyetli gözükmüyor. Yenigün, rakiplerine karşı koz olarak hazırladığı alt yapı ve konut projelerini kullanmaya çalışıyor.

İşsizlik artık baş ağrıtmıyor!

İşsizlik ve göç yüzünden beli bükülen Vanlıların öncelik sırasını doğalgaz oluşturuyor. İran doğalgazı Van'a getirildiği takdirde, tonu 260 dolardan satılan kömür masrafından büyük ölçüde kurtulacaklarına inanıyorlar.

1725 metrelik rakımı nedeniyle çektikleri baş ağrısını, işsizlik yüzünden artık hissetmediklerini söyleyen Vanlılar, kapatılan Yün İplik, ayakkabı fabrikası ve İlpa Tekstil'in yerine yeni iş alanlarının yaratılmasını istiyorlar.

Van'da Başkaleli Mesut Öztürk ve Burhan Yenigün'ün yanı sıra, DYP'den Ahmet Yaprak, CHP'den Recai Turhan, MHP'den Haspolat Umurtağ, DSP'den Şükrü Dede, Saadet Partisi'nden Necip Yavuzer, Genç Parti'den Celal Kaya, BBP'den Hüseyin Şapıl, İşçi Partisi'nden Ertuğrul Dokuz da belediye başkanlığı için yarışıyor.

Bence

28 Mart'ta DEHAP'ı çok rahat bir seçim ortamı beklemiyor. Bu kez, iktidar olmanın avantajını kullanan AKP'nin adayı Burhan Yenigün, Van'da seçimleri DEHAP'a bırakmaya pek niyetli gözükmüyor. AKP'liler, ‘‘Eskiden Demirel gelir, oyları alır giderdi.
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle