Gündem Haberleri

  Van Savcısı'na nöbet

  ANKA
  07.08.2006 - 12:49 | Son Güncelleme:

  Şemdinli iddianamesi nedeniyle meslekten ihraç edilen Van Savcısı Ferhat Sarıkaya’nın adı bu kez de Adalet Bakanlığı ve Hakimler, Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) arasında yaşanan bir skandala karıştı. Adalet Bakanlığı, Sarıkaya’ya nöbet yazdı, Sarıkaya’yı meslekten ihraç eden HSYK da nöbeti onayladı. Yanlışlık farkedilince, Bakanlık HSYK onayı olmadan Sarıkaya’nın adını listeden çıkararak ikinci bir skandala imza attı.

  Skandal olay şöyle yaşandı:

  Adli tatil nedeniyle rutin bir uygulama olarak nöbetçi kalacak savcılara ilişkin Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü tarafından bir liste hazırlandı. Uygulama gereği liste onay için Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) sunuldu. HSYK da meslekten bizzat ihraç ettiği Ferhat Sarıkaya’nın da nöbetçi savcı olarak görevlendirildiği listeyi onayladı.

  NÖBET LİSTESİNDE 2 GÜN KALDI

  Onayın ardından nöbetçi hakim ve savcılar listesi Adalet Bakanlığı’nın internet sitesinde yayınlandı. Liste 2 gün boyunca sitede yer aldı. Sarıkaya’nın adını fark eden bazı hakim ve savcılar durumu Adalet Bakanlığı’na iletti.

  Bunun üzerine Bakanlık, durumu düzeltmek için harekete geçti. Ancak, HSYK tarafından onaylanan listede düzeltme yapabilmek için yine HSYK onayına ihtiyaç vardı. Bakanlık, olayın duyulmaması için apar topar düzeltme yoluna gidince HSYK onayını da aramadan Sarıkaya’nın adını silip listeyi yeniledi.

  Savcı Sarıkaya, Şemdinli’deki olaylara ilişkin hazırladığı iddianamede, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile ilgili iddialara yer vermiş ve bu durum kamuoyunda tartışma yaratmıştı. Adalet Bakanlığı’nın görevlendirdiği, 2 müfettiş konuyu inceledikten sonra hazırladıkları raporu, Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’ne sunmuştu. Müfettişler, Savcı’nın Jandarma’ya gönderdiği belgelerle yetkisini aştığına işaret etmişti. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, 20 Nisan 2006’da yaptığı toplantıda, Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkayı’yı 1’e karşı 6 üyenin oyuyla meslekten ihraç etti ve karar kesinleşinceye kadar açığa aldı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı