Gündem Haberleri

  Van Gölü'nde sualtı hayatı araştırılacak

  Hürriyet Haber
  31.07.2001 - 15:42 | Son Güncelleme:

  Van Gölü'ne, 6 Üniversite ve Boğaziçi Sualtı Araştırma Merkezi'nin desteğiyle bir araştırma gezisi düzenlendi.  Van Gölü'ne 24 kişilik bir ekibin, 50 dalışla gerçekleştireceği çalışmada sualtındaki hayat araştırılacak.

  Araştırmanın Van Gölü Havzası bakımından oludukça önemli olduğunu belirten Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın, ''Bilimsel açıdan Van Gölü'nün incelenmesi büyük önem taşıyor. Sözkonusu araştırmanın, özellikle nesli tükenmekte olan inci kefali konusunda, sualtı sporlarının faaliyetinin artmasında ve Van Gölü kirliliği sorununun çözümünde faydalı olacağına inanıyorum'' dedi.

  İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler Yüksek Okulu Program BaşkanıYrd. Doç. Dr. Murat Egi de, Van Gölü'ndeki çalışmaların daha sonra bir belgesel haline getirileceğini belirterek, şöyle konuştu:

  ''Araştırma gezimiz uzun soluklu bir çalışmanın ilk adımını oluşturuyor. Çalışmamızda, dünyada sadece bu bölgede yaşayan inci kefalini gözlemek üzere, su altında bulunan tarihi eserler kaydedilecek ve bir sualtı kazısına temel oluşturacak. Van Gölü kirliliğine yönelik veriler de toplanacaktır. Bizim görevimiz, yaptığımız gözlemleri ilgili bilim adamlarına aktarmakatır. Gezimiz Van Gölü'nde çeşitli alanlarda çalışmalar yapılmasını sağlayacaktır.''

  Toplantıda, Boğaziçi Sualtı Araştırma Merkezi'nden Anıl Ural araştırmadaki teknik donanım hakkında bilgi verdi. 

  5 Ağustos 2001 tarihinde tamamlanacak araştırma gezisi, Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi ile Boğaziçi Sualtı Araştırma Merkezi tarafından destekleniyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı