Gündem Haberleri

  Van’da afet bölgesine kamu binaları yapıldı

  Hürriyet Haber
  24.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Radikal Gazetesi’nden Şükrü Oktay Kılıç’ın haberine göre, Bayındırlık Bakanlığı, 1994 yılında Van Gölü’nde suların yükseldiği gerekçesiyle 6 mahallenin birinci derece afet bölgesi ilan edilip boşaltılması kararı aldı.

  Sahil, Saray, İşletme, Kale, Bahçelievler ve Şirinevler mahallelerinde yaşayan yaklaşık bin kişi Nemrut Dağı’nın eteklerine kurulan 69 metrekarelik afet konutlarına yerleştirildi. Sonra da afet bölgesi ilan edilip boşaltılan bölgeye hastane, ilköğretim okulu, lojman, öğretmenevi gibi pek çok kamu binası inşa edildi.
  Belediyeden izin alamadığı için, ruhsatsız yapı yapmaya çalışanların inşaatlarının anında tespit edilerek durdurulduğu, kamu kurumlarının yaptıkları binalara ise göz yumulduğu iddia ediliyor. Afet bölgesi ilan edilen altı mahalleden biri olan Sahil Mahallesi’nin Muhtarı Kadri Ayaz konuyla ilgili Tatvan Belediyesi’ni suçlarken, “Vatandaşların bakım isteyen evlerine boya yapılmasının bile yasak olduğunu söylüyor. Vatandaşa gelince belediye görevini yapıyor buna bir sözümüz yok ama kamu kurumlarının yaptığı ruhsatsız inşaatlar durdurulmuyor, yıkılmıyor. Bir kural varsa herkes için uygulanmalı” diye konuştu. Tatvan Belediyesi İmar Müdürlüğü’nün bir yetkilisi ise 6 mahallelik alanda kimseye imar izni verilmediğini belirterek “Gayri resmi yollardan yapılıyorsa onu biz bilemeyiz” dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı