GeriGündem Van’da 2 pozitif daha
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Van’da 2 pozitif daha

VAN Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’nde tedavi altında bulunan Ağrı’nın Doğubeyazıt İlçesi’nden gelen 9 yaşındaki Ayşegül Özcan ile kardeşi 3 yaşındaki Yusuf Özcan’ın da kuş gribi virüsü taşıdığı tespit edildi.

Van Valiliği’nden yapılan açıklamada, Özcan kardeşlerden alınan numunelerin Ankara’da incelendiği ve sonuçlarının pozitif çıktığı belirtildi. Hastaneye Doğubeyazıt’tan geçen hafta içinde geterilen Özcan kardeşlerin tedavisi Yoğun Bakım Ünitesi’nde devam ediliyor. Durumları düne göre daha da kötü olan Özcan kardeşlerle birlikte kuş gribi testleri pozitif çıkan kişi sayısı 4’e çıktı. Aynı serviste tedavileri süren 10 yaşındaki Sümeyye Pamuk ve 5 yaşındaki Yusuf Tunç’un daha önce kuş gribi virüsü taşıdığı açıklanmıştı. YYÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 3’ü yoğun bakımda olmak üzere 29’u çocuk 36 hasta yatakta, 38’i de ayakta tedavi görüyor. Diğer illerdeki durum:

İSTANBUL

Küçükçekmece’de ölen iki kümes tavuğunda yapılan üç aşamalı testin ilk ikisinde "pozitif" sonuç çıktı. İstanbul İl Tarım Müdürü Ahmet Kavak, İl Sağlık Müdür Vekili Uzman Dr. Mehmet Bakar ile 15 veteriner toplanarak, üçüncü testin de pozitif çıkması durumunda alınacak önlemleri konuştu. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gözlem altına 3 kişide kuş gribine rastlanmadı.

ADANA

Pazardan aldığı 4 bıldırcını besleyen 14 yaşındaki Mert Özgencil, ’kuş gribi’ şüphesiyle Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’ne sevk edildi. Yüreğir Hastanesi’ne götürülen isimleri açıklanmayan baba ile oğlun tedavileri ise devam ediyor.

KAYSERİ

Kümesteki tavuğunu kesip yedikten sonra solunum yollarında yanmadan şikayet eden 32 yaşındaki Arzu Çirkinköse kuş gribi şüphesiyle Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesi’ne sevkedildi.

DİYARBAKIR

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde kuş gribi şüphesiyle tedavi gören hasta sayısı 16’ya yükseldi. Batman, Siirt ve Şanlıurfa’dan sonra Diyarbakır’ın Çermik İlçesi’nden gelen 4 hastadan alınan kan örnekleri Ankara’ya gönderildi. Kesin teşhis sonuçların alınmasına göre belirlenecek.

ŞANLIURFA

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 4, Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde ise 2 çocuk kuş gribi şüphesiyle yatıyor.

IĞDIR

Hastanelere başvuran 380 kişiden 2’si Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

ÇORUM

Sungurlu İlçesi’ne bağlı Çayyaka Köyü’nde rahatsızlanan ve kuş gribi teşhisi konulan 5 yaşındaki Mürşit Üyecıdır, Çankırı Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

ERZURUM

Aziziye Araştırma Hastanesi’ne kuş gribi şüphesiyle Horasan İlçesi’nden gelen 10 hastadan 7’si, sağlık durumlarının düzelmesi üzerine taburcu edildi.

KARS

Digor İlçesi’ne bağlı Şatıroğlu Köyü’nde oturan Meliha Kesik ve 4 çocuğu Emrah (15), Şeyda (12), Bektaş (10) ve Sezer (7) yedikleri tavuk sonrası fenalaşınca Kars Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Çocuklar Çocuk ve Doğum Hastanesi’ne sevk edildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle