Gündem Haberleri

  Vampirler diyarında bir Türk

  Hürriyet Haber
  09.05.2011 - 15:19 | Son Güncelleme:

  Birçok uluslararası ödüle layık görülen, ressam İsmail Acar'ın eserleri dünyanın yeni tutkusu haline gelen, insanlarla bir arada yaşayan vampirlerin yaşamını konu alan True Blood dizisinde yer aldı.

  Acar'ın 2 eseri, son yılların popüler  yabancı dizisi True Blood'ın çekimlerinde duvarları süsledi. Dizide ABD'nin güneyinde, küçük  bir kasabada vampirler ve insanların birlikte yaşaması ve ilişkileri anlatılıyor.
   
  Sanat tarihinde, uluslararası ödüllü birkaç Türk sanatçısından biri olarak bilinen Ressam Acar, sanat alanında Türkiye'de bir kaç kez "Yılın Sanatçısı" seçilirken, uluslararası Floransa Bienali'nde de, 2007 ve 2009 yıllarında üst üste birincilik ödüllü alan dünyada ilk sanatçı olduğu için bienal komitesi tarafından özel bir altın madalya ile ödüllendirildi.
   
  /images/100/0x0/55ea5ec1f018fbb8f87b8366Eserleriyle, Doğu ile Batı'yı birleştirirken, çocukluğunun geçtiği Anadolu'nun on binlerce yıllık zengin geçmişiyle günümüzü, çağdaş bir yorumla işleyip, bir çok tekniği ustaca bir arada kullanan Acar, 2005 yılındaki özel olarak davet edildiği Venedik'te aynı anda 23 farklı binada yaptığı Sultanlar Venedik'te adlı sergisiyle de, bienal süresince, sergisi en çok dikkat çeken  sanatçı olmuştu.
   
  Bugüne kadar gerçekleştirdiği sergilerini, Kaftanlar, Üç İstanbul (Bizans, Osmanlı, Cumhuriyet), Ayasofya, Nar, Gül, Lale, Kaligrafi, Milli Mücadele Kadınları, Sultan Portreleri, Bizans, Anadolu’nun Tanrıları ve Kralları, Porselen Krallıklar, Sultanlar Venedik'te, Doğu'nun İkonları başlıkları altında toplayan Acar, konuları, zaman, tarih ve coğrafya üçgeni içerisinde ele alıyor.
   
  Acar'ın bir önemli özelliği de, Batı sanatından yola çıkmak yerine, kendi geleneğinden, coğrafyasından, tarihinden ve onbinlerce yıllık Anadolu kültüründen ve sanatlarından yola çıkarak kendi çağdaş yorum ve fikirlerini oluşturan yeni nesil Türk sanatçılarına da öncülük etmesi olarak biliniyor.

   

  Vampirler diyarında bir Türk

   

   

   

   

   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı