Gündem Haberleri

    'Vals' tartışmasına sosyal medyadan 'Sultan Abdülaziz' cevabı

    Hürriyet Haber
    30.10.2015 - 16:44 | Son Güncelleme:

    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 1940'lı yıllarda Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını "Bir yanda fraklı, valsli, şampanyalı Cumhuriyet Bayramı kutlamaları yapılırken, kapının hemen dışında, ayağına giyecek ayakkabı, sırtına ceket bulamayan, yarı aç yarı tok hayatını sürdürmeye çalışan bir millet, şaşkınlıkla bu manzarayı seyretmektedir" sözleriyle eleştirmesi kamuoyunda bir vals tartışması başlattı.

    Tartışmanın en dikkat çekici unsurlarından biri, İkinci Mahmut'un oğlu, İkinci Abdülhamid'in amcası Sultan Abdülaziz'in bestelediği 'Valse Davet' (Invitation à la Valse) isimli eser oldu.

    Osmanlı’da vals falanOsmanlı’da vals falan

    Osmanlı'nın Batı müziğine en aşina ve en hakim sultanlarından biri olan Abdülaziz, yeğeni Sultan 5. Murad'la birlikte İtalyan Callisto Guatelli Paşa'dan dersler alıyordu.

    Valse Davet'in yanı sıra, Sultan'ın Kraliçe Viktorya'nın davetlisi olarak 1867'de Londa'yı zitareti sırasında Kraliyet Askeri Bandosu tarafından çalınan La Gondolle Barcarolle isimli eseri de o dönemde Avrupa basınında büyük ses getirmişti.

    Wagner'in Bayrouth projesine destek verdiği, özellikle piyanoda çok iyi olduğu tarihçiler tarafından aktarılan Sultan Abdülaziz'in Hicaz Sirto'su da müzik arşivlerinde yer etmiş eserlerinden biriydi.

    Tarihçi görüşü: Cumhuriyet baloları 1926 yılında başladı
    Tarihçi görüşü: Cumhuriyet baloları 1926 yılında başladı
    Erdoğan'dan 'valsli 29 Ekim kutlaması' eleştirisi

    SOSYAL MEDYADA 'SULTAN ABDÜLAZİZ' FIRTINASI

    Ekşi Sözlük'te hem "sultan abdülaziz" başlığı günün en çok konuşulanları arasına gird hem de "sultan abdülaziz'in valsa davet bestesi" başlığı açıldı. Dahası bu başlığa bir günde üç sayfa entry yazıldı.

    Twitter'da da birçok kullanıcı mesajlarında Erdoğan'ın sözleriyle Sultan Abdülaziz'in notalarını bir araya getirdi.

     

     

     

         Etiketler: gündem
    Son Dakika Haberler
    

    EN ÇOK OKUNAN HABERLER

      Sayfa Başı