GeriGündem Valla Kanyonu'nda mahsur kalanlar kurtarıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  36
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Valla Kanyonu'nda mahsur kalanlar kurtarıldı

Valla Kanyonu'nda mahsur kalanlar kurtarıldı
refid:21262948 ilişkili resim dosyası

Kastamonu’nun Pınarbaşı İlçesi yakınlarındaki Valla Kanyonu’nda dün öğle saatlerinde giren 2’si kadın 6 kişilik gruptan bir süre sonra kayboldukları haberi geldi. Yetkilileri arayan ve 1 arkadaşlarının hayatını kaybettiğini belirten grubun bulunduğu bölge helikopterle yapılan arama kurtarma faaliyetleri sonucu tespit edildi. Kötü hava koşulları ve havanın karanlık olması nedeniyle kurtarılamayan gruba havadan yardım paketi atıldı. Bugün öğle saatlerinde mahsur kalan 5 dağcı kurtarıldı, hayatını kaybettiği belirlenen bir dağcının cesedinin ise suya kapılıp kaybolduğu anlaşıldı.

Ramazan Bayramı tatilini geçirmek üzere İstanbul’dan Kastamonu’ya gelen 2’si kadın 6 kişilik grup, 12 kilometre uzunluğu ile dünyanın ikinci büyük kanyonu olan Valla Kanyonu’nda yürüyüşe çıktı. Bir süre sonra yönlerini kaybeden gruptakiler, telefonla ulaştıkları yetkililerden yardım istedi. Geçirdikleri bir kaza sonucu bir arkadaşlarının yaşamını yitirdiğini belirten tatilcilerin kurtarılması için Pınarbaşı Belediye Başkanı Mehmet Yılmaz başkanlığında kriz masası oluşturuldu. Mahsur kalan tatilcilerin yerlerinin tespit edilip kurtarılmaları için havadan ve karadan kurtarma ekipleri harekete geçirildi. 

İŞTE MAHSUR KALAN TATİLCİLER / Foto Galeri

KÖTÜ HAVA KOŞULLARI NEDENİYLE GECE HAVADAN KURTARILAMADILAR

Pınarbaşı Belediye Başkanı Mehmet Yılmaz, ihbar telefonu üzerine hızla arama kurtarma faaliyetlerinin başlatıldığını söyledi. Kendilerine yapılan yardım çağrısında tatil için gelen 6 kişilik gruptan 1 kişinin yaşamını yitirdiğinin belirtildiğini söyleyen Başkan Yılmaz, kazazedelerin helikopterdeki görevliler tarafından yerlerinin gece tespit edildiğini ancak kötü hava koşulları nedeniyle havadan kurtarılmalarının mümkün olmadığını kaydetti.

İŞTE TATİLCİLERİN MAHSUR KALDIĞI YER / WEB TV

MAHSUR KALANLARIN KİMLİKLERİ BELİRLENDİ

Valla Kanyonu’nda mahsur kalan ICC Kanyonik Grubu'ndan 6 kişinin Anıl Bakan, Yalçın Akbulut, Füsun Sönmez, Ahmet Yarlıgan, Necla Tatlı ve Bayram Sönmez olduğu belirlendi. Mahsur kalan tatilcilerden ölen dağcının isminin Anıl Bakan olduğu anlaşıldı.

MAHSUR KALAN DAĞCILAR KURTARILDI / WEB TV

TURİSTLERİ ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI / Foto Galeri

VALLA KANYONU
Kastamonu’nun Pınarbaşı İlçesi Muratbaşı Köyü sınırlarında bulunan ve dünyanın ikinci büyük kanyonu olan Valla Kanyonu, ilçeye 26 kilometre uzaklıkta. Valla Kanyonu, Devrekani Çayı ile Kanlıçay’ın birleştiği bölgeden başlayarak, Cide İlçesi yönünde 12 kilometre uzunluğunda, yan duvar kayaların yüksekliği yer yer 800-1200 metreye ulaşan, girişi son derece zor olan ve Muratbaşıköyü Valla mahallesinin altından orman içi 1.5 kilometrelik yolculuktan sonra bu iki çayın birleştiği yerden izlenebiliyor. Techizatsız geçilmesi mümkün olmayan Valla Kanyonu girişine yakın olan Bakacak kayasının üzerine çıkıldığında Pınarbaşı ve Azdavay’dan gelen Devrekani çayı, bir yanda da Kanlı çayın aktığı görülüyor. Çaylar birleştikleri noktada sola dönüp derin kayaların arasından kıvrılarak Cide’ye doğru yol alıyor.
İLK DEFA BU KANYONA GELMİŞLER

Bu kişilere havadan erzak atıldığını belirten Kastamonu Vali Yardımcısı Atila Kantay, “Mahsur kalanlardan aldığımız bilgi bir arkadaşlarının öldüğü yönünde. 5 kişinin kıyafetleri geceyi geçirmek için uygun ve ısıya dayanıklı. Havanın uygun olmaması ve karanlıktan dolayı kurtarma operasyonu gece yapılamadı. Havadan 7 adet yardım paketi atıldı, yardım paketlerinin 3'üne ulaşılmış durumda. Mahsur kalanlardan 4 tanesi çok sayıda kanyona gitmiş. Ama buraya ilk defa girmişler. 4'ü profesyonel, 2'si amatör. Amacımız en kısa zamanda mahsur kalan vatandaşlarımıza ulaşmak.”

'ÜŞÜMEYE BAŞLAMIŞLAR'

Kantay, timlerle vatandaşlara ulaştıktan sonra tekrar irtibat kuracaklarına işaret ederek, şöyle konuştu:
“Bugün saat 06.30 sıralarında 112 Başhekimimize bilgi vermişler. Konumlarını korumuşlar. Ateş yakıyorlar, yardım malzemelerini alıp almadıkları konusunda bilgi vermemişler. Üşümeye başladıklarını bize söylediler.”

KOMANDOLAR TURİSTLERİN YANINDA

Kastamonu Vali Yardımcısı Atila Kantay, kazazedelerin yerlerinin tespit edildiğini belirterek, helikopterle iniş yapan iki komandonun kazazedelere ulaştığını ifade etti.

Kantay şunları söyledi: “Başbakanlık Acil Afet Durum Başkanlığı vasıtasıyla Genelkurmay Hareket Bölgesi'nden helikopterli arama kurtarma timimiz bölgemize vatandaşlarımızı kurtarmak için dün akşam saatlerinde intikal etmiştir. Ancak hava muhalefeti ve havanın kararması nedeniyle ilk uçuşlar bölgeye ulaşılamamasına rağmen daha sonra ikinci uçuş 22.00 sularında denenmiş, çetin hava koşullarına rağmen ikini uçuşta mağdurlarımızın yeri tespit edilmiş fakat yerlerine iniş gerçekleştirilememiştir. İniş yapılamamasına rağmen mağdur vatandaşlarımıza helikopterden yaşam destek paketleri atılmıştır.

Pınarbaşı Kaymakamlığı'nda konuya ilişkin bir kriz masası dün itibariyle kurulmuştur. 20 Ağustos sabahı saat 05.00'da karadan tekrar kurtarma harekatı başlatılmıştır. İstanbul Acil Afet Müdürlüğü, İl Jandarma Arama Kurtarma ekipleri sabah saat 08.35'te, Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı Arama Kurtarma Timi 10.45'te kanyona giriş yapmışlardır. Bu gün saat 5.30'dan beri havanın iyileşmesini bekleyen hava kuvvetleri ancak saat 10.42'de havanın açılması üzerine Pınarbaşından bölgeye intikal etmiştir. Biraz önce aldığımız sevindirici bir haberde 2 komanda olay yerine indirildi.Vatandaşlarımıznda kurtarılması için bekleme halindeyiz. Üzücü olaydan dolayı rahmetli olan arkadaşımıza Allah'tan rahmet diliyoruz.”

VE KURTARILDILAR...

Kanyonda mahsur kalan turistler saatler sonra kurtarıldı. Valla Kanyonu girişinde bekleyen ambulanslara bindirilen kazazedeler, sağlık kontrolünden geçirilmek üzere hastaneye sevk edildi.

HAYATINI KAYBEDEN ANIL BAKAN'IN CESEDİ ARANIYOR

Kanyonda mahsur kalanlardan Ali Bakan'ın suya kapılarak kaybolduğu öğrenildi. Kanyonda yaşamını yitirdiği bildirilen Anıl Bakan'ın cesedini arama çalışmalarının devam ettiği öğrenildi.

GÖRGÜ TANIĞI: BALIK ADAM KIYAFETLERİ GİYEREK KANYONA DOĞRU İLERLERKEN GÖRDÜM

Görgü tanıklarından Nurperi Sancak, kendilerinin de Muratbaşı köyündeki kanyona doğa turizmi amaçlı geldiklerini belirterek, kaybolan kişileri gördüğünü söyledi.

Bu kişilerin bir doğa grubu ekibi olduğunu tahmin ettiğini belirten Sancak, “6 kişilerdi. Balık adam kıyafetleri giyerek kanyona doğru ilerlediler. ikisi kadındı. Yanlarında çeşitli eşyaları vardı, bir doğa grubu oldukları belliydi. Bu kanyon güzel ama o kadar da tehlikeli. Umarım bir sorun olmadan kurtulurlar” dedi.

Görgü tanıklarından Hüseyin Şişman da gençlerden oluşan 6 kişilik bir grubu gündüz kanyona girerken gördüklerini belirterek, deneyimsiz dağcılar için Valla Kanyonu'nun tehlikeli olduğunu söyledi.

MAHSUR KALMADAN BİR GÜN ÖNCE BUNLARI YAZMIŞ

Pınarbaşı ilçesine bağlı Muratbaşı köyündeki Valla Kanyonu'nda mahsur kalan dağcılar, faaliyetlerini bir gün önce sosyal paylaşım sitesinde paylaştıkları belirlendi.

Pınarbaşı ilçesine bağlı Muratbaşı köyündeki Valla Kanyonu'nda mahsur kalanlardan Yalçın Akbulut, bir sosyal paylaşım sitesinde Valla Kanyonuyla ilgili yapacakları faaliyetleri paylaştı.

Akbulut, paylaşımında, Valla Kanyonu'nu Pınarbaşı İlçesi Muratbaşı Köyü sınırları içerisinde bulunduğunu, kanyonun ilçeye uzaklığının 26 kilometre olduğunu, köyden kanyona kadar stabilize yol bulunduğunu ve kanyona kadar olan 1,5 Kilometrelik kısmı ise orman içi patika yol olduğunu belirterek, “Pınarbaşı ilçesine bağlı Muratbaşı köyündeki Valla Kanyonu Devrekani Çayı ile Kanlıçay'ın birleştiği bölgeden başlamakta olup, Cide ilçesi istikametinde 12 km uzunluğunda yan duvar kayaların yüksekliği yer yer 800-1300 metreye ulaşan ve girişi son derece zor olan ve Muratbaşı Köyü Valla Mahallesinin altından orman içi 1.5km'lik yolculuktan sonra bu iki çayın birleştiği yerden seyredilebilmektedir” bilgisini paylaşmış.

Kanyonun sarp kayalıklardan oluştuğunu, kayalıkların kartal, akbaba, atmaca, doğan ve diğer tüm yabani av hayvanlarını bünyesinde barındığını anlatan Akbulut, sayfasında Valla Kanyonuyla ilgili faaliyetlerle ilgili şu ifadelere yer verdi:

“Valla Kanyonu Geçiş faaliyet 18-19-20-21-22 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Kanyona 18 Ağustos 2012 Cumartesi akşamı yola çıkacağız. Saat: 06.00 gibi Kastamonu Pınarbaşı'nda olacağız. Kahvaltı ve ardından çanta düzenlemelerini yaptıktan sonra saat 08.00 gibi kanyona girmiş bulunacağız. tahminen içeride 3 gün kamp kurmayı planlıyoruz. Kanyondan çarşamba saat 14.00 gibi çıkmayı planlamaktayız.”

2 YIL ÖNCE 12 KİŞİ 22 SAAT SONRA KURTARILMIŞTI

2010 yılında da Valla Kanyonu’na yürüyüş için çıkan 12 kişi kaybolduktan 22 saat sonra İl Afet Acil Durum Müdürlüğü ile Kastamonu Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekipler tarafından kurtarılmıştı.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle