Gündem Haberleri

  Valilik'ten bu fotoğrafa açıklama geldi

  Hürriyet Haber
  12.10.2011 - 12:11 | Son Güncelleme:

  Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde ayaklarına ip bağlanmış terörist cesetlerini gösteren fotoğraflar hakkında Valilikten açıklama geldi.

  Taraf gazetesinin haberine göre,  İHD, Mazlum- Der ve baroların oluşturduğu komisyon, 11 Eylül'de Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde dört sivilin yaşamını yitirdiği, iki güvenlik görevlisinin şehit edildiği ve  iki de PKK'lının öldürüldüğü baskın ve sonrasında çıkan çatışmaya ilişkin incelemelerin ardından bir rapor hazırladı. Raporda, ölen iki PKK'lıya ait fotoğrafa da yer verilerek, ''Bu cesetler ayaklarına ip bağlanıp yerde sürüklenerek mi getirilmiştir?'' ifadesine yer verildi.

   

  VALİ: CESETLER SÜRÜKLENMEDİ

  Bir hafta önce açıklanan rapor ve yöneltilen sorular karşısında Hakkâri Valisi Muammer Türker bir açıklama yaptı. Türker, şunları söyledi:

  "Bu fotoğrafın çekildiği yer Şemdinli Hükümet Konağı'nın önü değil. İlçe Jandarma Komutanlığı'nın önüdür. Bu kişiler İlçe Jandarma Komutanlığı'na baskın düzenlemek isteyen PKK'lılar. Saldırı amaçlı yaklaşıyorlar. Ben de olayı duyunca Şemdinli'ye, olay yerine gittim. Bir tanesinin altında bomba düzeneği vardı ve hatta bu bomba patlamış. Bu yüzden diğer ceset iple ters çevrilip altında diğerininki gibi bir düzenek olup olmadığı kontrol edildi. Sonra yapılan kontrollerde yanlarında bir çanta içerisinde düzenekli bomba bulundu. Hatta bombanın şiddetini artırması için piknik tüpü de kullanmak istemişler. Bu piknik tüpü de yanlarındaydı. Yani halkın içinde sürüklemek gibi veyahut başka herhangi bir fiziksel davranış cesetlerin üstünde olmamıştır. Devletimizde zaten böyle şeyler yoktur."

   

  Türker, fotoğrafın kimler tarafından çekildiği konusunda ise bilgisi olmadığını söyledi

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı