Gündem Haberleri

  Valilik sokak çocuklarını korumaya alıyor

  Hürriyet Haber
  05.01.2002 - 12:22 | Son Güncelleme:

  İstanbul Valiliği, sokak çocuklarının donarak ölmesini engellemek için vatandaşları yardıma çağırdı.

  İstanbul Valiliği`nden yapılan yazılı açıklamada da ATM`lerde, bankomatlarda, inşaatlarda ve benzeri yerlerde özellikle çocukların, kimsesiz, çaresiz, barınaksız gençlerin barınmasına müsaade edilmemesiiçin tüm kaymakamlıklar ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü`nün, yazılı olarak uyarıldığı bildirildi.

  Açıklamada, ``Bu durumda görülen kişilerin, derhal ve mutlaka güvenlik görevlisi tarafından muhafaza ve koruma altına alınarak, güven içinde barındırılmaları, ivedilikle de en yakın sosyal hizmet kurumuna sevk edilmeleri istenmiştir`` denildi.

  Öte yandan İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Seyman da, ağır kış koşulları nedeniyle son 2 gündür, sokakta yaşayan 135 çocuğun sosyal hizmet kurumlarında, 65 çocuğun da Umut Çocukevi`nde barınma altına alındığını bildirdi.

  Seyman, ağır kış koşulları nedeniyle başta kaymakamlıklar ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olmak üzere ilgili birimlerin, sokakta yaşayanlar için bir uygulama başlattığını ifade etti.

  Özellikle sokakta yaşayan çocuk ve gençlerin, eldeki imkanların azamisi kullanılarak barınma, ısınma, gıda ihtiyaçlarının temin edilmesine çalışıldığını vurgulayan Seyman, ``2 gün içerisinde çalışmalarını sürdüren arkadaşlarımız, 135 çocuğu sosyal hizmet kurumlarında barınma altına aldılar. 65 çocuk da Umut Çocukevi`ne yerleştirildi`` dedi.

  Sokakta yaşayan çocukların gerekirse ``zorla alınarak merkezlere götürülmesi`` talimatı verildiğini de kaydeden Seyman, bu konuda kaymakamlıklar ve Sosyal Hizmet İl Müdürlüğü`ne bağlı kuruluşların, jandarma, emniyet, belediye ekipleriyle irtibata geçmelerinin de istendiğini ifade etti.

  SOKAKTAKİ ÇOCUKLARI BİLDİRİN...

  Vatandaşları da duyarlı olmaya çağıran Seyman, sokakta üşümüş, açıkta kalmış çocuk ve gençlerin, açıklanan telefon numaralarına bildirilmesini istedi. Bu numaralar şöyle:

  Ayvansaray Çocuk Koruma Evi............0212 534 8672
  Yeldeğirmeni Çocuk Koruma Evi..........0216 330 3918
  Küçükbakkalköy Çocuk Koruma Evi........0216 572 6158
  Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü...0216 492 2185/0216 495 5584 
   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı