Gündem Haberleri

  Valilik: "Olaylar çok yönlü soruşturuluyor"

  Mikail PELİT/MALATYA, (DHA)
  31.07.2012 - 16:19 | Son Güncelleme:

  MALATYA’nın Doğanşehir İlçesi’ne bağlı Sürgü Beldesi’nde, Ramazan davulcusu ile Alevi ailenin fertleri arasında çıkan tartışmanın gerginliğe dönüşmesi sonucu çıkan olaylarla ilgili Malatya Valiliği’nden yazılı açıklama yapıldı.

  Güvenlik tedbirlerinin vaktinde alındığı ve gerekli müdahalelerin yapılarak vahim olayların önlendiğinin belirtildiği açıklamada, "Olayla ilgili çok yönlü soruşturma, Doğanşehir Cumhuriyet Savcılığı’nca yürütülmektedir. Olayı provoke edenlere soruşturma sonucunda yasalarımız çerçevesinde gerekli cezai yaptırımların uygulanacağından kimsenin şüphesi olmamalıdır. Bütün çevreleri sağduyulu olmaya davet ediyoruz" denildi.

  Yapılan açıklamada 28 Temmuz günü saat 01.00 sıralarında Sürgü Beldesi’nde Ramazan davulcusu Mustafa Evşi’nin, mahalle aralarında davul çalarken Hasan Evli ve oğlu Serhat Evli tarafından evlerinin önünde davul çalmaması konusunda uyarıldığı, ardından aralarında çıkan kavganın Cumhuriyet savcılığına intikal ettirildiği belirtildi. Olayın ayrıntılarıyla açıklandığı Valiliğin açıklaması şöyle:

  "29 Temmuz gecesi de bir gün önce tartaklanan davulcunun yakın çevresini ve bir grup insanı kışkırtması sonucu bir araya gelen yaklaşık 150 kişilik kalabalık, ailenin evinin önünde toplanarak taşkınlık yapmışlar, ev sahiplerini sözlü sloganlarla taciz etmişler ve camlarını kırmışlardır. Bu şahısların belirtilen yere yürüyüş yaparak taşkınlık yapacakları bilgisini alan güvenlik kuvvetlerimiz taşlama olaya gerçekleşmeden önce gerekli güvenlik tedbirlerini alarak olaya anında müdahale etmiş ve olası vahim sonuçların önüne geçilmiştir. Ayrıca, beldeye il merkezinden yeterli sayıda takviye güvenlik gücü gönderilerek, provoke edilmiş müzahir gruplarca hane sahiplerine ve çevreye zarar vermeleri önlenmiştir. Durum kontrol altında ve sük?net temin edilmiş iken; bazı çevrelerin olayı sosyal medyada, internet sitelerinde ve TV kanallarında abartarak bir gün önce vuku bulan olay o anda da devam ediyormuş gibi yansıtmaları sonucu, beldede Alevi vatandaşlara karşı kitlesel bir baskı ve saldırı hareketi yapıldığı yönünde asılsız yorum ve değerlendirmelerde bulunulmuştur. Toplanan kalabalığın dağıtılması ve durumun kontrol altına alınmasının akabinde; halkın tahrik edilmemesi ve sağduyulu davranılması yönünde beldenin ileri gelenleri nezdinde gerekli telkin ve tavsiyelerde bulunulmuş; olayın gerçek boyutlarının yansıtılması amacıyla haber kanallarının doğru bilgi vermeleri yönünde gerekli sonuçlar alınmıştır. Gerek doğru bilgilerin yansıtılması, gerek kanaat önderleri nezdinde gerekli girişimlerin yapılmasıyla beldede sük?net sağlanmış ve tansiyon düşürülmüştür. Bu münferit olayı provoke etmek isteyenlere meydan verilmemesi için gerekli önlemler alınmıştır."

  Malatya Valisi Ulvi Saran’ın başından itibaren olayın yakın takipçisi olduğunun belirtildiği açıklama şöyle devam etti:

  "Valimiz Ulvi Saran, kurumlar arasındaki koordineyi bizzat yürüterek alınması gerekli her türlü tedbirin vaktinde alınıp süratle uygulanmasını sağlamıştır. Bu kapsamda olay yerine yeterli sayıda güvenlik kuvveti sevk edilmiş, kanaat önderleri ile fikir alışverişinde bulunulmuş, belde sakinleri ve taraflar ile bizzat görüşülerek itidalli olmaya davet edilmişlerdir."

  Alınan gerekli tedbirlerle vahim olayların önüne geçildiği belirtilirken, provokasyonlara karşı her türlü tedbirin de alınmaya devam edildiği belirtildi. Açıklamanın son bölümünde de şöyle denildi:

  "Sonuç olarak; iki kişi arasında başlayan bir tartışmanın anlık bir saldırıya dönüşmesi ile gelişen olay sadece bir ailenin hedefe alınması ile sınırlı olup; beldemizde dini ve mezhebi temelde Alevi- Sunni çatışması olarak nitelendirilebilecek kitlesel bir mahiyet arz etmemektedir. Ayrıca olayın meydana geldiği andan itibaren yeterli sayıda jandarma kuvveti ile gerekli güvenlik tedbirleri alınmış ve bu tedbirler, olası bir provokasyona karşı devam etmektedir. Olay bütün olarak değerlendirildiğinde gerekli güvenlik tedbirlerinin vaktinde alındığı ve gerekli müdahalelerin yapılarak vahim olayların önlenmiş olduğu görülmektedir. Ayrıca olayla ilgili çok yönlü soruşturma, Doğanşehir Cumhuriyet Savcılığı’nca yürütülmektedir. Olayı provoke edenlere soruşturma sonucunda yasalarımız çerçevesinde gerekli cezai yaptırımların uygulanacağından kimsenin şüphesi olmamalıdır. Bu olayı provoke etmek isteyenlere meydan verilmemesi için bütün çevreleri sağduyulu olmaya ve yorumlarında dikkatli davranmaya davet ediyoruz."

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı