Gündem Haberleri

  Valiler kararnamesi'ne Köşk'ten onay

  A.A.
  17.08.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, valiler kararnamesini imzaladı. 23 kişilik kararnamede 7 vali merkeze alındı, 8 vali yer değiştirdi 8 vali de ilk defa atandı. Atamalarda bir isim dikkat çekti. Yalova Valiliği'ne atanan Esengül Civelek, Cumhuriyet Tarihi'nin ikinci kadın valisi, kentin ise 2011 yılındaki dördüncü valisi oldu.

  Valiler Kararnamesi ile Adana, Artvin, Denizli, Gaziantep, Gümüşhane, Şanlıurfa ve Yalova valileri merkeze alındı, Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar Emniyet Genel Müdürlüğüne atandı.

  İçişleri Bakanlığı'nın yazısına istinaden Bakanlar Kurulu tarafından imzalanan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan Valiler Kararnamesi Resmi Gazete'de yayımlandı.

  Buna göre, Adana Valisi İlhan Atış, Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu, Denizli Valisi Yavuz Erkmen, Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Gümüşhane Valisi Enver Salihoğlu, Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan ve Yalova Valisi Osman Çapalı merkeze alındı.

  Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar Emniyet Genel Müdürlüğü'ne atandı.

  Kararnameye göre;
  Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş Adana Valiliği'ne,
  İller İdaresi Genel Müdürü Abdil Celil Öz Amasya Valiliği'ne,
  Sancaktepe Kaymakamı Necmettin Kalkan Artvin Valiliği'ne,
  Bayburt Valisi Kerem Al Aydın Valiliği'ne,
  Başbakanlık Müşaviri Hasan İpek Bayburt Valiliği'ne,
  Mülkiye Başmüfettişi Vahdettin Özcan Çankırı Valiliği'ne,
  Erzincan Valisi Abdülkadir Demir Denizli Valiliği'ne,
  Bursa Vali Yardımcısı Selman Yenigün Erzincan Valiliği'ne,
  Merkez Valisi Kadir Koçdemir Eskişehir Valiliği'ne,
  Zonguldak Valisi Erdal Ata Gaziantep Valiliği'ne,
  İçişleri Bakanlığı Personel Genel Müdürü Yusuf Mayda Gümüşhane Valiliği'ne,
  Amasya Valisi Halil İbrahim Daşöz Manisa Valiliği'ne,
  Manisa Valisi Celaleddin Güvenç Şanlıurfa Valiliği'ne,
  Eski Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Esengül Civelek Yalova Valiliğine,
  Mahalli İdareler Genel Müdür Yardımcısı Erol Ayyıldız Zonguldak Valiliği'ne getirildi.

  EGE'DE 3 İLİN VALİSİ DEĞİŞTİ

  CUMHURİYET TARİHİNİN İKİNCİ KADIN VALİSİ

  Kararnamede öne çıkan ilk değişiklik Cumhuriyet Tarihi'nde ikinci kez bir kadının vali olarak atanması oldu. Eski Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Esengül Civelek Yalova Valiliği’ne atandı.

   

  Maliye kökenli Civelek, daha önce Türkiye Kalkınma Bankası genel müdür vekilliği yaptı. Müsteşarlık görevinden önce kadının statüsü genel müdürlüğü görevini yürüttü. Aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı'nın "ilk" kadın müsteşarı ünvanına sahip.

   

  Türkiye'nin ilk kadın valisi, Turgut Özal'ın cumhurbaşkanlığı döneminde Anavatan hükümeti tarafından atanmıştı. Cumhuriyet tarihinin ilk kadın valisi olarak tarihe geçen Lale Aytaman, 1991-1995 yılları arasında Muğla'da görev yaptı.

  YALOVA'YA 8 AYDA 4.'NCÜ VALİ

  Valiler kararnamesiyle Yalova Valiliğine atanan Esengül Civelek, kentin 2011 yılındaki dördüncü valisi oldu.

  Resmi Gazete'de yayımlanan son kararname ile eski Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Esengül Civelek'in atandığı Yalova Valiliğinde aynı yıl içinde üçüncü kez görev değişimi yaşanacak. Civelek, 2011 içinde görev yapan Dursun Ali Şahin, Yusuf Erbay ve Osman Çapalı'nın ardından Yalova'nın 2011 içindeki dördüncü valisi olacak.

  2010 yılı Ağustos ayında Yalova Valisi olan Dursun Ali Şahin, eski vali Yusuf Erbay'ın açtığı göreve iade davasını kazanmasıyla 2 Şubat tarihinde merkeze alınmıştı. 2 Şubatta üçüncü kez aynı göreve başlayan Erbay ise 12 Haziran milletvekilliği genel seçiminde aday olmak için görevinden 10 Mart tarihinde istifa etti. Erbay'ın yerine 12 Mart tarihinde Osman Çapalı getirildi. Çapalı da 5 ay 5 gün süren valilik görevini, yayımlanan son kararnameyle Civelek'e devredecek.

  'İKİNCİ KADIN VALİ OLMANIN GURURUNU YAŞIYORUM'

  Civelek, Yalova'ya vali olarak atanmasının kendisi için bir onur olduğunu söyledi.

  Yalova'nın her bakımdan kalkınması, büyümesi, gelişmesi için tüm taraflarla el birliği, iş birliği ve gönül birliği içinde çalışacağını belirten Civelek, “Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bana verilen bu en önemli kamu hizmetini layıkıyla yerine getirmeye çalışacağım. Benim için en öncelikli konu, vatandaşın huzuru. İnşallah bu önemli görevi başarıyla yerine getiririm. Allah utandırmasın” diye konuştu.

  Türkiye'nin ikinci kadın valisi olma gururunu yaşadığını da ifade eden Civelek, şunları kaydetti:

  “Şüphesiz bu benim için çok büyük bir onur ve gurur. Bana duyulan bu güvene layık olmaya çalışacağım. Ben daha önce de buna benzer bir gurur Milli Eğitim Bakanlığı müsteşarlığım döneminde yaşamıştım. Türkiye'nin ilk kadın müsteşarı olmamdan sonra ikinci kez böylesine bir gurur yaşıyorum.

  Tüm Yalovalı hemşehrilerime gönül dolusu sevgi ve selamlarımı gönderiyorum.”

  ESENGÜL CİVELEK KİMDİR?

  1958 yılında Aydın'ın Nazilli ilçesinde doğan Esengül Civelek, 1980'de Maliye Bakanlığı, Hazine Genel Müdürlüğü ve Milletlerarası İşbirliği Teşkilatı Kamu İktisadi Teşebbüsleri Dairesi Meslek Memurluğunda göreve başladı. Daha sonra sırasıyla Türkiye Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş, Uluslararası Haber Ajansı A.Ş, Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş ve Kadının Statüsü Genel Müdürlüğünde üst düzey görevlerde bulunan Esengül Civelek, 1997 yılında Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumunun bağlı olduğu Devlet Bakanlığından altın madalya, Yardımseverler Derneği Genel Başkanlığından altın berat ile ödüllendirildi. 2 çocuk annesi ve iyi derecede İngilizce bilen Civelek'in eşi İsmet Gürbüz Civelek de 2003 yılında Hatay Valisi iken yaşamını yitirmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı