Gündem Haberleri

  Vali'den turizmcilere: ‘Baltayı dizinize vurmayın’

  Latif SANSÜR/KUŞADASI(Aydın), (DHA)
  21.04.2009 - 17:50 | Son Güncelleme:

  MERKEZ valiliğine alınan Aydın Valisi Mustafa Malay, son kez başkanlık yaptığı İl Turizm Koordinasyon Toplantısı’nda önemli uyarılarda bulundu, “Turizme zarar verip baltayı dizinize vurmayın” dedi.

  Kuşadası Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi salonunda yapılan toplantıya, turistik ilçe ve beldelerin belediye başkanları ve kaymakamlarının yanı sıra, daire müdürleri ile turizmciler de katıldı. 2008 turizm sezonunun değerlendirildiği, 2009’a ilişkin önlemlerin ele alındığı toplantıda konuşan Vali Mustafa Malay şunları söyledi:
  “Bazı tesisler geceleri belirli bir saatten sonra arıtmasını çalıştırmıyor. Kirli bir ortama turist gelmez. Baltayı dizinize vurmayın. Denizlerimize mavi bayrak almaya çalışalım. Mavi Bayrak turiste güven veriyor. Ayrıca, turiste kesinlikle kazık atmamalıyız. Hatalı verdiğimiz mallar turizmin önünü keser. Tesislerimizde her şey dahil sistemiyle verdiğimiz hizmet ucuz ve kaliteli, ancak çok israf oluyor. Bu sisteme kesin bir çözüm bulunmalı. Yoksa ileriki yıllarda gelir sıfıra düşer.”
  Aydın Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka da, 2008 yılında müze ve ören yerlerine girişlerde yüzde 17 ile 45 arasında artış olduğunu belirterek, “İl genelinde 82 tesisimizde 18 bin 864 bakanlık belgeli yatağımız var. Buna karşılık 1381 belediye belgeli tesiste 36 bin 412 yatak mevcut. Genel toplama baktığımızda Aydın ilinde geçtiğimiz yıl doluluk oranları yüzde 50 civarında kalmıştır. Bakanlık belgeli yatak sayımızı artırmalıyız” dedi.

  TURİZMİN 12 AYA YAYILMASI

  Turizmin çeşitlendirilmesi ve 12 aya yayılması için bir dizi önlem alındığını, devam eden büyük yatırımların tamamlanması gerektiğini söyleyen Aktakka sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Avrupa'nın en büyük, Türkiye'nin ilk ve tek kongre vadisinin kurulacağı kongre merkezi projesinin ilk bölümü olan KOMER'de kaba inşaat yüzde 90'lar seviyesine gelmiştir. Ege Denizi’nden her yönde gidiş geliş yapacak yatların rotası üzerinde bulunan Didim Marinası tamamlanma aşamasındadır. Turizmin çeşitlendirilmesi çalışmaları devam etmektedir. 2007 yılı başında Buharkent bölgeleri ve Aydın Merkez’de Ilıcabaşı'nı da içine alan İmamköy çevresi ‘Tralleis Termal Turizm Gelişim Bölgesi’ ilan edilmiştir. Bölgenin planlama çalışmaları bakanlığımızca yönetilmektedir. Turizmin 12 aya yayılması ve çeşitlendirilmesi için bu projeler büyük önem taşımaktadır.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı