Gündem Haberleri

  Vali Yardımcısı Kimse Cudi Dağı’nın farkında değil

  Ercan KALAY/ŞIRNAK, (DHA)
  14.05.2010 - 15:03 | Son Güncelleme:

  ŞIRNAK’ta düzenlenen Uluslararası Şırnak ve Çevresi Sempozyumu’nda konuşan Şırnak Vali Yardımcısı Mahmut Kaşıkçı, Cudi Dağı'nı dedelerinden duyup, TV görüntülerinden tanıdıklarını belirterek, “Ama, Cudi Dağı’nda insanlık yeniden başladı. Nuh'un gemisi oraya konuşlandı. Tarih yeniden oradan yaşanmaya başlandı. Bu dağın kimse farkında değil. İşte bu sempozyum bunu yeniden gündeme getirecek” dedi.

  Valilik, üniversite, Dicle Kalkınma Ajansı ve sivil toplum örgütlerinin ortaklaşa düzenlediği ‘Uluslararası Şırnak ve Çevresi Sempozyumu’, Kültürevi’nde başladı. Yaklaşık 200 bilim insanının katıldığı ve 2 gün sürecek sempozyumun açılış konumasını yapan Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akmaz, yeni kurulan bir üniversite olduklarını, bu düşünceden hareketle değişik alanlarda araştırmalar yapacaklarını belirtti. Prof. Dr. Akmaz, “Öncelikli olarak bölge sorunlarının çözümünü amaçlıyoruz. Bu sempozyumun bölgemizde uygulamaya alınacak öncelikli projelerin ortaya çıkması, bölgemiz potansiyelinin atağa kalkması noktasında ve uluslararası düzeyde bölge ticaretini geliştirmeye katkı yapmasını diliyorum” dedi.

  Şırnak Vali Yardımcısı Mahmut Kaşıkçı ise sempozyumu, Şırnak Üniversitesi’nin kentte ve bölgenin gelişmesine katkı sağlamak adına bir bilgi şölenine benzetti. Kaşıkçı, “Bu sempozyumun önemi büyük. Çünkü, Cudi Dağı’nı dedelerden ve TV görüntülerinden tanıdık. Ama, Cudi Dağı’nda insanlık yeniden başladı. Nuh’un gemisi oraya konuşlandı. Tarih yeniden oradan yaşanmaya başlandı. Bu dağın kimse farkında değil. İşte bu sempozyum bunu yeniden gündeme getirecek. Cudi Dağı’nda sadece Nuh’un gemisi yok, altında da bilinen 80 milyon ton kömür rezervi var. Bunları kimse tanımadı, bu sempozyum tanıtacak” diye konuştu.

  Açılış konuşmalarından sonra yapılan ilk oturumun başkanlığını Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdusselam Uluçam yaptı. Konuşmacılar, Prof. Dr. Ekrem Sarıkçıoğlu, ‘Kur’an- Tevrat ve arkeoloji’ ışığında tufan konusunda sunum yaparken, Yrd. Doç. Bünyamin Açıkalın, ‘Tefsir Litaratüründe Nuh Kıssası’ konulu konuşma yaptı. İlk oturumda Nuh’un gemisi hakkında birçok araştırması olan Abdullah Yaşın ise Cudi Dağı konulu bir sunum gerçekleştirdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı